17.07.2018.
 
Leki w ściekach PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
01.07.2017.
    W codziennym użyciu spotykamy coraz więcej toksycznych związków chemicznych, wśród nich leki wytwarzane przez przemysł farmaceutyczny, środki przeznaczone w rolnictwie do walki ze szkodnikami i chwastami lub nawozy sztuczne, dodatki do pasz np. hormony. Leki zawierają substancje biologicznie czynne rozpuszczalne w wodzie. Wszystkie te produkty przemysłu farmaceutycznego i chemicznego służą do wyznaczonych celów i w pewnym stopniu spełniają swoją rolę. Tylko co dalej? Producenci zazwyczaj nie dbają o to, by po użyciu, substancje te uległy bezpiecznemu rozkładowi (biodegradacji). Do niezniszczalnych należą m.in. antybiotyki, sterydy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, obniżające poziom cholesterolu, betablokery, leki uspokajające, antydepresyjne, psychotropowe i wiele innych. Przedostają się do środowiska przyrodniczego, gdzie stwarzają poważne zagrożenia.
    Wiele leków podawanych ludziom i zwierzętom, po wprowadzeniu do organizmu nie całkiem zmienia swoją postać. Pozostałości zostają wydalone, po czym zwierzęce odchody trafiają jako nawóz do gleby i wód powierzchniowych. Podobnie dzieje się z lekarstwami dla ludzi. Toksyczne substancje z kanalizacji trafiają do ścieków komunalnych i dalej do oczyszczalni. Nie wszystkie związki chemiczne m.in. środki antykoncepcyjne, są neutralizowane nawet w procesie oczyszczania. Znajdują się potem w wodzie, także przeznaczonej do picia. (…)
    Ze środków chemicznych używanych w rolnictwie najgroźniejszy jest herbicyd o nazwie Roundup, zawierający substancję czynną glifosat, który powoduje obumieranie roślin. Rolnicy stosują go do m.in. zwalczenia chwastów. Ważną, ale szkodliwą rolę odgrywa Roundup w uprawach roślin mutowanych genetycznie. Trujący glifosat nie ulega biodegradacji, pozostaje w glebie na wiele lat i przedostaje się do wszystkiego, co na niej urośnie.(…)
        Więcej w numerze 42 Porad na zdrowie
                                    Krzysztof Kamiński     
    
Zmieniony ( 06.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk