17.07.2018.
 
Terapia wisceralna (2) PDF Drukuj Email
Redaktor: Władysław Batkiewicz   
01.07.2017.
Drugi mózg
    W ostatnim czasie dużo pisze się o mózgu trzewnym, czyli o układzie nerwowym jamy brzusznej  - głównie za sprawą Michaela Gershon’a autora książki pt. „The Second Brain” („Drugi mózg”). W brzuchu mamy około 200 milionów neuronów! Może nie jest to zbyt wiele w porównaniu z Centralnym Układem Nerwowym (mózg i rdzeń kręgowy), zawierającym 86 miliardów neuronów, ale jego rola jest przeogromna. „Historia” mózgu trzewnego, to około 600 milionów lat. Zaczął się już rozwijać na poziomie bezkręgowców, a mózg w obecnej postaci ma zaledwie 10 tys. lat. Ilość komórek nerwowych w brzuchu odpowiada ilości neuronów w układzie nerwowym psa lub kota. W neuronach brzucha zachodzi produkcja około 95% serotoniny, która w brzuchu odpowiedzialna jest za tranzyt jelitowy (prędkość przesuwania się mas pokarmowych w jelitach). Przez nerw błędny jest wysyłana do mózgu (który produkuje jej tylko 5 %), gdzie pełni rolę hormonu szczęścia. Ponadto produkowane są substancje przeciwlękowe (endogenne benzodiazepiny). W neuronach jamy brzusznej znajduje się około 80% komórek odpornościowych. M. Gershon twierdzi, że zaburzenie pracy mózgu trzewnego może być przyczyną stanów lękowych, depresji i zaburzeń emocjonalnych.(…)
Techniki masażu
     Jedną z najprostszych, jednocześnie bardzo skutecznych metod aktywacji neuronów brzucha jest ich stymulacja technikami uciskowymi, czyli to co robili od wieków słowiańscy uzdrowiciele. Z punktu widzenia medycyny klasycznej, zdecydowanej większości chorób towarzyszą napięcia brzucha. Logiczne jest więc pytanie, czy rozluźnianie napięć brzucha, poprawa cyrkulacji płynów ustrojowych i lepsza praca układu nerwowego brzucha nie będzie miała pozytywnego wpływu na przebieg wielu chorób?(…)
Istotą Starosłowiańskiego Masażu Brzucha jest oddziaływanie dłońmi z bardzo, bardzo małą siłą na narządy układów: żołądkowo-jelitowego, moczowo-płciowego, oddechowego i krążenia.(…)
            Więcej w numerze 42 Porad na zdrowie
                                             Władysław Batkiewicz
                               www.staroslowianskimasazbrzucha.pl
Zmieniony ( 06.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk