Strona główna  
24.06.2018.
 
Floroterapia- Kwiat rumianku bezpromieniowego PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
01.07.2017.
      Rumianek bezpromieniowy - Matricaria discoidea  pochodzi z Ameryki Północnej i został sprowadzony do Euro  py w  połowie XX wieku. Rozpowszechnił się szybko w całej Europie, przede wszystkim wzdłuż szlaków komunikacyjnych. Jest rośliną ruderalną, azotolubną, zasiedlającą przydroża, ścieżki, nasypy kolejowe, mury, nieużytki, odłogi, wieloletnie tereny budowlane. Dorasta do 40 cm wysokości. Jest rośliną jednoroczną, a przy lekkich zimach potrafi przetrwać forma niekwitnąca i wydać kwiaty dopiero w drugim roku. Kwiaty, poprawnie kwiatostany, są koszyczkowe, półkuliste, żółtozielone. Koszyczki jak w rumianku, ale nie wytwarzają białych kwiatów języczkowych („płatków”). Kwitnie od czerwca do sierpnia. Cała roślina aromatyczna, o zapachu świeżego jabłka i rumianku.
    Surowcem jest koszyczek kwiatowy lub kwitnące szczyty pędów. Najwartościowszy jest surowiec świeży, wtedy posiada właściwości przeciwpasożytnicze. Po wysuszeniu nie działa przeciwko glistom, owsikom, włosogłówkom i pierwotniakom pasożytniczym. Po wysuszeniu wykazuje wpływ rozkurczowy, uspokajający i przeciwalergiczny oraz słabszy antyseptyczny.(…)
   
 
      Przy chorobach pasożytniczych przewodu pokarmowego należy na czczo zażyć około 50-60 g rozdrobnionych świeżych koszyczków wymieszanych z 200 ml wody letniej lub ciepłej. Po 4-6 godzinach konieczne jest zażycie środka przeczyszczającego, np. herbatki senesowej, rzewieniowej lub roztworu soli przeczyszczającej (np. siarczan magnezu, sól troista).
    Rumianek bezpromieniowy jest bezpieczny dla dzieci. Dzieciom cierpiącym na choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego (owsiki, włosogłówka, glista) o masie powyżej 15 kg podaje się 2 łyżki świeżych koszyczków rozdrobnionych lub wodny macerat z takiej dawki osłodzony mannitolem, ksylitolem lub sorbitolem.(…)
    Macerat z koszyczków kwiatowych rumianku bezpromieniowego. Koszyczki rozdrobnić i zalać wodą letnią przegotowaną. Zaleca się 30 g surowca na 100 ml wody. Pozostawić na 6 godzin, zblendować i spożyć w dwóch dawkach w odstępie 1 godziny.(…)
                Więcej w numerze 42 Porad na zdrowie
                                                            dr Henryk Różański
Zmieniony ( 06.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk