Strona główna  
24.06.2018.
 
Ogrody dla zdrowia PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
01.07.2017.
   Hortiterapia oznacza ogrodolecznictwo, czyli przywracanie i wzmacnianie zdrowia przy wykorzystaniu roślin i specjalnie zaprojektowanych ogrodów. Polega na wykonywaniu prac ogrodniczych lub tylko na przebywaniu w otoczeniu przyrody. Terapię ogrodową stosuje się dla osób z autyzmem, depresją, demencją starczą, chorobami psychicznymi, również dla osób z niepełnosprawnością np. po wypadkach czy udarach mózgu. Metoda ta jest stosowana w niektórych krajach do resocjalizacji więźniów i narkomanów.
Podstawą jest odpowiednie urządzenie ogrodu przystosowanego dla  np. osób niepełnosprawnych, które uczestniczą w uprawie i pielęgnowaniu roślin. Wpływa to korzystnie na ich samopoczucie i proces rehabilitacji.  Programy terapii zależą od dostępnego zaplecza, potrzeb i możliwości. W Polsce hortiterapia nie jest oficjalnie uznaną przez ośrodki medyczne formą terapii i rehabilitacji, chociaż takie zajęcia są włączane do programów ośrodków, jak DPS-y, szpitale psychiatryczne, ośrodki odwykowe, warsztaty terapii zajęciowej.(…)
    Leczenie ogrodami dzieli się na czynne i bierne. W pierwszym pacjent bierze udział w pracach ogrodniczych - od sadzenia, podlewania, rozmnażania roślin po koszenie trawy, zbiór plonów i wykonywanie bukietów, stroików lub innych zielonych dekoracji. W terapii biernej pacjenci przebywają w ogrodzie - spacerują, obserwują florę i faunę, obcują z pięknem natury. (…)
         Brakuje wykwalifikowanych terapeutów, programów, podręczników, procedur terapeutycznych z konkretnym celem klinicznym dla uczestnika zajęć. Mamy za mało specjalistów. Nie ma jeszcze zawodu „terapeuta hortieterapii”, a ten jest poszukiwany nie tylko w Polsce. Miejsca prowadzenia terapii nie wszędzie są dobrze przystosowane, ogrody zaprojektowane lepiej lub gorzej. Nie mamy rodzimych obserwacji naukowych w tym zakresie. Pierwsze niedawno rozpoczął Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. A w ogóle to hotriterapia w Polsce nie jest oficjalnie uznana przez medycynę. Z drugiej strony - nie jest tak źle. Podyplomowe studia prowadzi kilka uczelni. Jest trochę pozytywnych przykładów. Szpital Dziecięcy w Krakowie współpracuje z Ogrodem Botanicznym, stosuje elementy hortiterapii. Zajęcia w ogrodach prowadzi kilka ośrodków Caritas. Część arboretum w Bolestraszycach k. Przemyśla jest przystosowana dla osób niewidomych i na wózkach. Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie ma od 2014 roku ogród sensoryczny.
    Jak urządzić ogród dla terapii
      Można skorzystać ze specjalnych katalogów roślin. Trzeba tylko w doborze uwzględnić to, żeby nie były trujące ani alergizujące. (…)
                Więcej w numerze 42 Porad na zdrowie                                            Krzysztof Kamiński
Zmieniony ( 06.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk