17.07.2018.
 
100 zastosowań konopi PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
01.07.2017.
    Kiedyś wszystko wytwarzało się z roślin. Materiały budowlane, ubrania, liny, barwniki, mydło, farby, leki. Wraz z rozwojem techniki oraz wydobycia ropy naftowej i gazu, naukowcy odkryli, że można z nich otrzymywać paliwa, oleje, smary, asfalt, parafinę, tworzywa sztuczne, włókna, leki, środki ochrony roślin itp. Kultura petrochemiczna zastąpiła kulturę roślinną. Jednak wraz z zatruciem środowiska naturalnego i zmniejszaniem zasobów paliw kopalnych, nasza cywilizacja coraz częściej patrzy w kierunku wskrzeszenia kultury roślinnej. Na przykładzie konopi chciałbym pokazać, w jaki sposób kulturę petrochemiczną możemy zastąpić roślinną oraz jakie korzyści wynikną z takiej przemiany.  
Pożyteczna, niegroźna roślina
     Konopie siewne (Cannabis sativa) to roślina oleista i włóknista o wysokości od 1,5 do 4,5 m. Z łodyg uzyskuje się włókno, a z nasion olej konopny. Konopie indyjskie (Cannabis indica) uprawia się na narkotyk. Odmianę siewną można w Polsce uprawiać tylko po uzyskaniu pozwolenia, ze względu na (nieuzasadnioną) obawę przed działaniem narkotycznym. Wypalenie z konopi siewnych nawet tysiąca papierosów nie da efektu narkotycznego, spowoduje najwyżej ból głowy.
         Roślina ta rośnie szybko, może być uprawiana na nieurodzajnych glebach i w większości warunków klimatycznych. Jest odporna na choroby i szkodniki. Wzbogaca glebę w składniki odżywcze, hamuje rozwój chwastów.(…)
     Po zbiorze można konopie wykorzystać np. do produkcji płyt, papieru – w ten sposób oszczędzić drewno. Z 1 ha konopi otrzymujemy cztery razy więcej włókna niż z 1 ha lasu. Papier konopny był pierwszym wynalezionym w Chinach ok. 1000 lat p.n.e. Wybielanie tego papieru nie wymaga związków siarki, chloru i ługu sodowego. Olej z nasion nadaje się do wyrobu farb, pokostu. Olej jest znakomitym środkiem spożywczym, również surowcem do produkcji szamponu, mydła, maści, balsamów. Konopie mogą zastąpić bawełnę do wyrobu tkanin. Z konopnego włókna można produkować obuwie, pampersy. W latach 30. i 40. ub.w. Henry Ford produkował samochody budowane w 70 % z konopi. (…)
        Surowiec konopny może zastąpić prawie wszystkie wyroby plastikowe otrzymywane z ropy. Tworzywo konopne rozkłada się środowisku, dając oszczędności na kosztach utylizacji plastiku i powtórne jego użycie. Dzięki materiałom roślinnym, miasta byłyby wolne od nierozkładalnych śmieci. Plastik z ropy jest drogi, a jego ceną jest obciążane społeczeństwo. Producenci wyrobów plastikowych nie płacą za sprzątanie i utylizację.         
Przez wieki konopi używano jako źródło energii. Każdą roślinę lub materię organiczną (biomasę), można zamienić na paliwo. (…)
                Więcej w numerze 42 Porad na zdrowie
                                                lek. med. Tomasz Nocuń
Zmieniony ( 09.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk