Strona główna  
20.10.2018.
 
Mleczaki z próchnicą ! PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Dębska   
06.10.2017.
    W jamie ustnej żyje około 300 gatunków bakterii, a ich łączna liczba osiąga prawie 50 miliardów. Niektóre z nich powodują próchnicę. Akademia Zdrowego Uśmiechu przez 5 lat przebadała ponad 38 tysięcy przedszkolaków. Przekrojowe wyniki badań z 560 przedszkoli w Polsce pokazały, że 58% przebadanych dzieci ma próchnicę!
    Próchnica to choroba bakteryjna atakująca tkanki twarde zębów. Powstaje w procesie zmiękczania szkliwa. Objawia się występowaniem na zębach przebarwienia lub zmianami w strukturze zęba. Najczęściej na rozwój próchnicy wpływa spożywanie słodyczy zawierających dużą ilość węglowodanów oraz  niewłaściwa higiena jamy ustnej. Choroba ta wywoływana jest przez kwasy powstające przez występujące w jamie ustnej bakterie zasiedlające płytkę nazębną, które następnie rozkładają cukry. Próchnica nieleczona może z czasem spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki, również rozwój alergii i miażdżycy.
    Dzieci często zapominają wieczorem o szczotkowaniu zębów. Już po 2 – 3 tygodniach może pojawić się odwapnienie szkliwa, będące początkiem próchnicy. Ponieważ zęby mleczne zbudowane są z cieńszej warstwy szkliwa niż stałe, na próchnicę bardziej narażone są dzieci. Próchnica u najmłodszych to obecnie prawdziwa epidemia.
    Akademia Zdrowego Uśmiechu, działająca na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej, edukuje oraz monitoruje problem próchnicy wśród dzieci. Statystyki pokazują, że 6 na 10 dzieci ma próchnicę. Choroba ta często jest bagatelizowana przez rodziców wychodzących z założenia, że mleczaków nie trzeba leczyć bo wypadną. (…)
        Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie
                                                                                       Małgorzata Dębska     Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk