Strona główna  
20.10.2018.
 
Zagrożony wzrok ucznia PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Buczyńska   
06.10.2017.
      Prawidłowe widzenie jest bardzo ważne w efektywnym procesie edukacji, dlatego należy regularnie kontrolować wzrok dziecka. W wieku szkolnym problemy ze wzrokiem nie są rzadkością. Z powodu wytężonej pracy oczu w trakcie nauki oraz spędzaniaczasu przed ekranami tabletów czy komputerów coraz więcej uczniów ma wady wzroku. Jak im pomóc?

      Odsetek nieskorygowanych wad wzroku wśród dzieci w wieku szkolnym wynosi aż 30%. Jedną z najczęściej występujących wad jest krótkowzroczność. Miopia (krótkowzroczność) pojawia się zazwyczaj około 10. roku życia. Wtedy dzieci mogą mieć problem z widzeniem przedmiotów lub napisów znajdujących się w pewnej odległości. Najczęstszą oznaką pogarszania się wzroku jest mrużenie oczu - to moment, w którym powinno się zabrać dziecko do okulisty. Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, nawet gdy nie ma niepokojących oznak. Dziecko może się nie zorientować, że widzi gorzej niż powinno lub wada jest zbyt mała, żeby ją zauważyć.
      Jeśli u dziecka pogorszy się wzrok, może to powodować jego złe samopoczucie, ale i problemy z nauką. W takich przypadkach uczniowie nie widzą dobrze tego co jest na tablicy. Poza tym wysilanie wzroku, gdy dziecko nie może odczytać czegoś z daleka, nie jest korzystne dla wzroku. Wiele dzieci spędza dużo czasu przed ekranami komputerów, smartfonów i tabletów, przez co oko przyzwyczaja się do patrzenia na bliskie przedmioty, po pewnym czasie pojawia się trudność w przystosowaniu do spostrzegania obiektów w dali. Jeśli wada wzroku już się pojawi, co potwierdzą badania okulistyczne, lekarz da receptę na szkła korekcyjne. (…)
Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie                                                                

                                                                                                Anna Buczyńska

Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk