Strona główna  
20.10.2018.
 
Niezbędnik zielarza (3) PDF Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Głos   
06.10.2017.
Części rośliny
    Wiemy już co w ziołach odpowiada za ich właściwości lecznicze. Składniki aktywne rozmieszczone są w poszczególnych organach rośliny. Niektóre występują w całej, ale na przykład antocyjany znajdują się głównie w kwiatach i owocach, a alkaloidy głównie w liściach. Np. korzeń pokrzywy znalazł zastosowanie przy przeroście gruczołu krokowego, ale już ziele pokrzywy tak chętnie zbierane i wykorzystywane, ma inny skład fitochemiczny i nie będzie miało takich właściwości. Dlatego przed zbiorem danego surowca dowiedzmy się, która dokładnie część rośliny odpowiada za oczekiwane przez nas właściwości. Takie informacje znajdziemy w monografiach zielarskich. Poniżej przedstawiam główne organy roślinne z informacją jak je wykorzystać.

Korzeń (Radix)

    Podziemna część rośliny, która służy do pobierania z gleby wody i soli mineralnych oraz magazynowania substancji zapasowych wyprodukowanych przez roślinę. Najwięcej cennych składników gromadzi ona na zimę, dlatego korzenie należy zbierać jesienią lub wczesną wiosną, poza okresem wegetacji rośliny. Korzenie roślin wieloletnich pozyskuje się po 3 - 4 latach, np.: korzeń żywokostu, prawoślazu, rzewienia. (…)
Kłącze (Rhizoma)
    Kłączami są podziemne pędy rośliny. Podobnie jak korzenie, służą jako magazyn cennych składników oraz uczestniczą w procesie rozmnażania wegetatywnego. Z kłączy mogą wyrastać pędy nadziemne. Zbiór prowadzimy po zakończonym okresie wegetacji rośliny i dalej postępujemy podobnie jak w przypadku korzeni. Przykładowe surowce zielarskie to: kłącze perzu, kłącze imbiru, kłącze wężownika.(…)
        Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie
                                                                                        Katarzyna Głos
Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk