Strona główna  
20.10.2018.
 
Nałogi nasze powszednie PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
06.10.2017.
    O uzależnieniu od alkoholu, nikotyny i narkotyków mówi się najczęściej. Przyjrzyjmy się innym, dotykającym wielu ludzi i nierzadko niszczącym ich zdrowie, uzależnieniom behawioralnym. Jest takich długa lista: uprawianie hazardu, używanie nowych technologii (komputer, smartfon), pracoholizm, nałogowe uprawianie seksu, zakupoholizm, nałogowe opalanie się, udział w podkulturze ulicznej, korzystanie z usług wróżek, patologiczne zbieractwo i inne.
  Uzależnienie to coś innego niż nałogi behawioralne – zaznaczają naukowcy. Np. uzależnienie od heroiny ma znacznie gorsze skutki niż przesadne zbieractwo. Nałogi behawioralne nie stanowią więc aż tak wielkiego zagrożenia jak alkoholizm. Są jednak poważnym zburzeniem i w niektórych przypadkach wymagają leczenia.
Dlaczego w ogóle powstają? - Przyczyn jest wiele: słaba odporność na pokusę, masowość zjawisk, brak kontroli społecznej, materializm, hedonizm, uszkodzenie struktur mózgowych, niedojrzałość mózgu, aprobata otoczenia, mechanizm odczuwania nagrody - działanie endorfin - wylicza dr hab. n. med. Bogusław Habrat z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. (…)
    Gry hazardowe
   Korzystanie z gier w nadmiernym wymiarze może doprowadzić do szkód zdrowotnych, moralnych, finansowych; może spowodować stres, depresje, nawet rozpad rodziny lub czyny kryminalne. Nie jest to wcale margines problemów społecznych. Do poradni dla osób uzależnionych od alkoholu coraz częściej zgłaszają się osoby mające właśnie problem hazardowy. W 2013 r. w Polsce 3141 takich osób było objętych leczeniem.
     Leczenie następuje z zastosowaniem środków psychotropowych i farmakoterapii. Używane do tego są leki aktywne oraz placebo. Stosowane są: maltrekson, nelmefen (antagonista receptora opioidowego), akamprozet (w alkoholizmie), citalopram, klomipramina (przeciwdepresyjny), węglan litu (zmniejszający impulsywność).
    Do nałogowych zajęć zalicza się przesadne korzystanie z internetu. Może to być bezustanne przeglądanie różnych stron, kontakty za pośrednictwem portali społecznościowych, nieuzasadnione śledzenie wiadomości, blogów tematycznych, prowadzenie blogów, oglądanie filmów itp.(…)
        Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie

                                           Krzysztof Kamiński
    
 
Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk