Strona główna  
20.10.2018.
 
Choroby układu moczowego PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Krzysztof Błecha   
06.10.2017.
    Od pewnego czasu można zaobserwować zaniepokojenie środowiska medycznego nadmiernym używaniem przez chorych antybiotyków. Często są stosowane bez konsultacji z lekarzem. Problem ten dotyczył do tej pory głównie chorób górnych dróg oddechowych, ostatnio obserwuje się nadużywanie antybiotyków i chemioterapeutyków również w leczeniu infekcji dróg moczowych. Wiąże się to z faktem, że niektóre leki są dostępne bez recepty. Od wielu lat WHO oraz inne gremia naukowe biją na alarm, że stosowanie antybiotyków powoduje niebezpieczne zjawisko nazywane antybiotykoopornością. Powodowana jest tym, że bakterie stają się niewrażliwe na antybiotyki i gdy trzeba je zastosować, są nieskuteczne.
    Leczenie infekcji dróg moczowych zawsze stanowiło domenę ziół, gdyż na zioła bakterie nie są w stanie się uodpornić. Tymczasem coraz więcej osób kupuje na infekcje dróg moczowych chemioterapeutyki dostępne bez recepty. Antybiotyki najczęściej skutecznie i szybko likwidują zakażenie, ale po zakończeniu leczenia, czasami po kilku tygodniach, infekcja wraca.(…)
    Zakażenie układu moczowego
    Zakażenie układu moczowego to obecność drobnoustrojów w drogach moczowych położonych powyżej zwieracza pęcherza moczowego. Choroba ta czasami nie daje żadnych objawów, np. u 5% kobiet występuje bezobjawowy bakteriomocz. Kobiety częściej zapadają na infekcje dróg moczowych. Ta dolegliwość charakteryzuje się trudnością i bólem w oddawaniu moczu. (…)
Kuracja ziołowa
    Zioła stanowią oręż często stosowany w leczeniu zakażeń układu moczowego. Jest to spowodowane ich łagodnym działaniem oraz tym, że bakterie nie są w stanie uodpornić się na ich bakteriobójcze własności. Zioła nadają się do leczenia dróg moczowych w przypadku stanów zapalnych, jak również w przypadku bezobjawowego bakterio-moczu, czyli gdy chory nie odczuwa dolegliwości związanych z infekcją dróg moczowych, a w badaniach laboratoryjnych jest obecna patologiczna ilość bakterii. Z takimi przypadkami mamy do czynienia, np. w przeroście gruczołu krokowego, w kamicy nerkowej, a także u osób starszych, które mają w drogach moczowych cewnik.
    W takich sytuacjach standardowo zalecamy jako profilaktykę rozwoju stanu zapalnego dróg moczowych zażywanie kropli (…)
        Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie
                                    lek. med. Krzysztof Błecha
                            Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza


Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk