Strona główna  
20.10.2018.
 
Jak przeżyć menopauzę PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
06.10.2017.
    Pojęcie menopauzy oznacza ostatnią w życiu kobiety miesiączkę, po której następuje co najmniej sześciomiesięczna przerwa. Okres okołomenopauzalny nazywany jest przekwitaniem lub klimakterium. Dzieli się go na peremenopauzę (kilka lat przed menopauzą) i postmenopauzę (kilka lat po menopauzie). W czasie premenopauzy poziom estrogenu stopniowo obniża się, osiągając 40 – 60 % wartości z czasu poprzedzającego zmiany klimakteryjne. W tym samym czasie poziom progesteronu spada do zaledwie 1/120 normalnego poziomu, czyli niemal do zera. Wobec braku progesteronu, głównym problemem staje się dominacja estrogenu. Ostatnią rzeczą jakiej potrzebuje wówczas kobieta jest estrogen.
   Odczuwalne objawy
   Podczas klimakterium część kobiet skarży się na dolegliwości, jak: bóle głowy, bóle mięśni, brak koncentracji, kołatanie serca, osteoporozę, owłosienie twarzy, przyrost wagi, spadek libido, uderzenia gorąca, wypadanie włosów, zaburzenia pamięci, bezsenność, zmarszczenie skóry, zmęczenie, zmienność nastroju, drażliwość.
Wygasanie pracy jajników w czasie premenopauzy powoduje m.in. zmiany w drogach przemian hormonów w nadnerczach. Przemiany zachodzą przez łańcuch, który faworyzuje androgeny (najbardziej aktywny jest testosteron). Dochodzi do nadmiaru androgenów w organizmie kobiety. Powoduje to np. łysienie  typu męskiego, wzrost owłosienia twarzy i ciała.
  
      Estrogen zmniejsza wydalanie testosteronu przez organizm. Progesteron zwiększa wydalanie testosteronu i tym samym redukuje jego działanie androgenne. Podawanie naturalnego progesteronu powoduje zanikanie owłosienia na twarzy i tułowiu, odrost włosów na głowie. Większość problemów menopauzy można zlikwidować podawaniem naturalnego progesteronu, odpowiednim odżywianiem, regularnymi ćwiczeniami, technikami redukcji stresu i unikaniem zanieczyszczenia środowiska.
      Jak przywrócić równowagę hormonalną w tym okresie? Początki zachwiania równowagi hormonalnej u pań mogą się ujawnić już po 35. roku życia.(…)
                  Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie

                                                                                                 lek. med. Tomasz Nocuń      
Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk