Strona główna  
20.10.2018.
 
Czasy skażenia (2) Zatruta woda PDF Drukuj Email
Redaktor: o. Wiesław Krupiński SJ   
09.01.2018.
    Woda zawiera dużo pierwiastków potrzebnych do życia. Każdy żywy organizm potrzebuje wody, będącej składową jego życiowych funkcji. Gdyby na ziemi zabrakło wody, zamarłoby na niej życie. Dlaczego jednak tak wiele wód zostało przez człowieka zatrutych? Dlaczego ludzie tak bezmyślnie niszczą to, co służy ich dobru? Powodem jest zawsze odejście od Boga i Jego nauki. Tam gdzie jest grzech, panuje umysłowa ciemność. A człowiek, który nie potrafi  prawidłowo myśleć, będzie szkodził innym i sobie. (…)
    Uczeni biją na alarm, gdyż zatrucie wody przybiera niepokojące rozmiary: „Morza i oceany od wieków traktowane były jako miejsce wyrzucania odpadków. Zanieczyszczenia przybrały obecnie groźne rozmiary, nie dotyczą już tylko wód przybrzeżnych, ale otwartego oceanu. Głównymi źródłami zanieczyszczenia mórz są: celowe wyrzucanie odpadów do morza, zanieczyszczenia lądowe spływające rzekami, wydobycie surowców mineralnych z podmorskich złóż, zanieczyszczenia pochodzące z atmosfery, żegluga morska - a zwłaszcza transport ropy naftowej” („Podręczna mini encyklopedia”, s. 78). Ta sama encyklopedia podaje główne źródła zanieczyszczeń wód szczegółowo. Oto niektóre: „Ścieki kanalizacyjne, zrzuty podgrzanej wody, spływ pestycydów i nawozów z pól, wybieranie osadów morskich, górnictwo, odpady promieniotwórcze, hutnictwo i przemysł metalowy, przemysł chemiczny, petrochemiczny, przemysł spożywczy” (s. 79). Jeden z moich znajomych marynarzy, który płynął statkiem wiozącym towar z Afryki do Ameryki, opowiedział mi o wpłynięciu w tak wielką strefę zanieczyszczeń, zwłaszcza plastików, że przepłynięcie przez tę masę brudu zajęło trzy doby. Były to ilości przerażające. Media światowe o tym nie piszą, bo tzw. wielki biznes trzyma wszystko w garści.
     Czy tylko ci decydenci są temu winni? A co powiedzieć o tych, którzy wrzucają do lasów, potoków i rzek różne odpady, najczęściej plastikowe. Oni także przyczyniają się do zatruwania wody i ziemi. Dziś kopiąc studnię, zamiast do wody można dokopać się do gnojówki.     
    Ponieważ coraz częściej ludzie chorują również z powodu niezdrowej wody, szukają przyczyn i środków zaradczych. Warto zastanowić się nad tym, co pijemy. Wielu producentów napojów nie patrzy na zdrowie klientów, tylko na zysk, bo dla wielu pieniądz jest najważniejszym bożkiem. Dlatego dodają środki chemiczne, by napoje lepiej smakowały, dłużej się zachowały, byle zwiększyć ich sprzedaż. Nawet wody mineralne są „dokarmiane” chemią. Najtańsze napoje są najgorsze, zawierają najwięcej środków chemicznych. Lepiej pić po dłuższym gotowaniu wodę z kranu niż te napoje doprawione chemią. Dobrze mieć filtr do wody.(...)
        Więcej w numerze 44 Porad na zdrowie                                                        o. Wiesław Krupiński SJ
Zmieniony ( 03.04.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk