Strona główna  
20.10.2018.
 
Korporacyjna żywność - zagrożenie dla człowieka (1) PDF Drukuj Email
Redaktor: prof.dr hab.inż. Leszek Woźniak   
09.01.2018.
    Współczesny model ekonomiczny i polityczny zawiódł. Nie łudźmy się reklamami pełnymi sloganów. Dalsza degradacja ekosystemów zagrażająca naszej egzystencji, ekscesy korporacji i polityków pokazują przerażający obraz globalizacji uznawanej za jedyny kierunek rozwoju. Pasjonujemy się postępem i neoliberalnym pojęciem gospodarki opartej na wiedzy, zapominając, że innowacje - o ile mają charakter nowości i gwarantują sukces rynkowy - mogą być różnie wykorzystane. Technologia czy produkt może nam służyć lub nas zdominować, nawet zabić. Nie tylko energia atomowa, także innowacje w rolnictwie (np. pestycydy), lub rezultaty gospodarki żywnościowej – produkty nazywane jedzeniem. Wiedza może być wykorzystywana dla naszego dobra (np. o naturalnych mikroorganizmach w produkcji żywności i ochronie roślin, współdziałania mikro i makroorganizmów) lub na naszą zgubę np. genetyczne modyfikacje, wynaturzenie służące zyskom korporacji. Wyjałowione gleby, zatrute wody i zanik bioróżnorodności są przykładami tego co dzieje się na naszych oczach i za naszym przyzwoleniem.
Zniewolony świat
     Prace wielu autorów przedstawiają skutki oddziaływania gospodarki na społeczeństwo i środowisko. Patologiczna wersja demokracji rozwinęła się w całym świecie. Rezultaty dotykają wszystkich: śmieciowe jedzenie, zwane „żywnością masowego rażenia” zabiera nam zdrowie, skraca a niekiedy odbiera życie. Pestycydy, chemikalia jako dodatki do żywności, (prawnie dopuszczane, a kto tworzy takie prawo?), zaburzające funkcjonowanie naszego organizmu, powodujące choroby, to przykłady zagrożeń. Epidemia nowotworów, cukrzycy, alergii itd. jest skutkiem takiej żywności.
     Nauce odebrano głos, nazywając opinie naukowców uprawianiem polityki, demagogią. Odepchnięto zastraszonych naukowców od naprawiania rzeczywistości. (…) Korporacje robią wszystko, aby rozwinąć monopolistyczną dominację. Używają różnych metod, byle panować nad klientami. Przekazywaniu nieprawdy służą także zachowania niektórych naukowców. Ich bełkot pojawia się w czasopismach popularnonaukowych i w prasie codziennej, dociera do wielu czytelników. Publikacje rzetelnych naukowców czytają przede wszystkim pracownicy nauki, co nie zmienia rzeczywistości. Korporacje gotowe są wydać olbrzymie pieniądze na fałszywą propagandę.(…)
Szansa dla Polski
   Korporacje chcą nadzorować produkcję żywności na świecie. Można powiedzieć, że wykradły intelektualne prawo własności rolników – wykradły nasiona  i żądają od rolników zapłaty za to, by ci  mogli je używać. Polska wieś ma najlepszą szansę w Europie, by wykorzystywać bogactwo naturalnej różnorodności, pod warunkiem, że pozostanie wierna tradycji, prawom Natury, nie pozwoli zrobić z siebie „korporacyjnej” ofiary.
            Więcej w numerze 44 Porad na zdrowie                                     prof. dr hab. inż. Leszek Woźniak

Autor jest kierownikiem Katedry Przedsiębiorczości Zarządzania i Ekoinnowacyjności Politechniki Rzeszowskiej
 
Zmieniony ( 03.04.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk