Strona główna  
20.10.2018.
 
Menopauza (2) Naturalny progesteron PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
09.01.2018.
    Naturalny progesteron przyjmowany w fizjologicznych dawkach, 20 40 mg dziennie, nie powoduje działań ubocznych. Dostarczanie takich dawek z zewnątrz stymuluje organizm do produkcji tego hormonu i pomaga w odzyskaniu równowagi. Bardzo duże dawki mogą powodować senność i uspokojenie, natomiast olbrzymie dawki – znieczulenie. Naturalny progesteron nie powoduje negatywnych interakcji z żadnym lekiem, Można go stosować równocześnie z każdym innym preparatem. Efekt działania naturalnego progesteronu u części kobiet jest natychmiast zauważalny np. w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego w ciągu kilku minut może przynieść ulgę. Inne kobiety mogą nie zauważyć zmian przez 2 – 3 miesiące. W przypadku osteoporozy już po 6. miesiącach przeciętny wzrost uwapnienia kości wynosi 5 %.
    Niektóre kobiety zgłaszają objawy dominacji estrogenu przez tydzień do kilku tygodni od rozpoczęcia stosowania kremu. Mogą wystąpić: bezsenność, obrzęk piersi, zatrzymanie wody (obrzęki), bóle głowy, przyrost wagi. Progesteron uwrażliwia receptory estrogenowe i odnawia zespół dominacji estrogenu. Reakcją obronną organizmu na nadmiar estrogenu było zmniejszenie wrażliwości receptorów estrogenowych. Te objawy uboczne mogą trwać do 2 miesięcy. W trzecim miesiącu organizm jest już nasycony progesteronem i będzie równoważył objawy działania estrogenu. Kobiety powinny przetrwać ten przejściowy okres, aby w pełni odczuć korzyści ze stosowania progesteronu.(…)
    Na rynku jest wiele preparatów kremu progesteronowego, lecz nie wszystkie są dobre. Niektóre zawierają tylko wyciąg z dzikiego yamu (dziki pochrzyn) i nie mają w ogóle progesteronu. Inne zawierają jego niedostateczną ilość. Krem zawierający mniej niż 400 mg progesteronu w uncji kremu (28g) nie dostarczy wystarczającej ilości hormonu. Dlatego kremy trzeba kupować rozważnie. Krem wcierać w okolice szyi, twarzy, górnej części klatki piersiowej, wewnętrznej powierzchni ramion i w dłonie (…).
    Kobiety miesiączkujące powinny stosować krem od 15 do 26 dnia cyklu. Mające cykle dłuższe lub krótsze niż 28 dni, powinny zacząć stosować krem na 2 tygodnie przed oczekiwaną menstruacją. (…)
                    Więcej w numerze 44 Porad na zdrowie
                                                              lek. med. Tomasz Nocuń                        

Zmieniony ( 03.04.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk