Strona główna  
20.10.2018.
 
Stomatologia holistyczna PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Dębska   
09.01.2018.
    Coraz częściej medycyna traktuje leczenie pacjenta kompleksowo. Wpływ na stan zębów mogą mieć nie tylko: działanie bakterii, codzienna higieny czy dieta, również choroby innych układów czy nawyki niezwiązane z funkcjonowaniem jamy ustnej. Holistyka w stomatologii to spojrzenie na problemy dentystyczne z całościowego punktu widzenia. Zauważa powiązania między stanem zębów a funkcjonowaniem innych układów i występowaniem chorób.
    Obecnie w stomatologii stosuje się metody diagnostyczne i narzędzia pozwalające rozpoznać problemy w jamie ustnej, następnie wdrożyć leczenie. W holistycznej terapii niezbędne jest współdziałanie lekarzy dentystów z lekarzami innych specjalności - podstawowej opieki zdrowotnej, pediatrami, ginekologami, kardiologami czy diabetologami.
    - Jednym z nowoczesnych sposobów diagnozowania jest użycie cyfrowego skanera 3D, który umożliwia pobranie w ciągu kilku minut „wirtualnego wycisku” zębów. Dzięki temu lekarz przed rozpoczęciem leczenia ma model 3D uzębienia pacjenta widoczny na monitorze. Na podstawie wirtualnego modelu diagnostycznego może z większą precyzją analizować stan uzębienia, wykryć nieprawidłowości wymagające leczenia  – mówi R. Borczyk.
    Obecnie skaner wykorzystywany jest m.in. w diagnostyce implantologicznej, ortodontycznej czy protetycznej. - Dzięki jego zastosowaniu widać nawet drobne niedoskonałości zgryzowe wpływające na ogólny stan organizmu. Wczesne zmiany próchnicowe są możliwe do zdiagnozowania zanim pojawi się ubytek w zębie. (…)
            Więcej w  numerze 44 Porad na zdrowie                                                    Małgorzata Dębska

    

Zmieniony ( 03.04.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk