Strona główna  
20.10.2018.
 
Nałogi nasze powszednie (2) PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
09.01.2018.
Pracoholizm
    Z nadmiernym przeznaczaniem czasu na obowiązki zawodowe mamy do czynienia wtedy, gdy widoczny jest negatywny wpływ zachowania danej osoby na rodzinę i własne zdrowie. Typowymi objawami przepracowania są: bezsenność, bóle głowy, depresje, konflikty rodzinne. To zjawisko  ma wiele podobieństw do alkoholizmu. Pracoholik ma poczucie przymusu, że musi zostać w pracy dłużej niż to konieczne, nawet gdy jej nie lubi. Bywają też pracoholicy entuzjastyczni, którym niekończąca się praca dostarcza przyjemności. Jeszcze inni czują się zmuszani do nadmiernego wysiłku. Tak bywa w korporacjach, gdzie wymusza się aktywność pracownika. Udokumentowane są przypadki zgonu spowodowanego przepracowaniem. Takie osoby nie przestrzegały zaleceń lekarskich lub nie poddawały się badaniom kontrolnym.
    Przepracowanie wywołuje objawy depresyjne, lęki, bezsenność, bóle np. pleców. Szkodami wymiernymi są równocześnie: konflikty w rodzinie i w otoczeniu, objawy abstynencyjne. Leczenie polega głównie na psychoterapii w celu przywrócenia prawidłowej relacji między normalną pracą zawodową a resztą życia. Ważną rolę w terapii odgrywa wyrobienie nawyku relaksacji. W tym przypadku, tak jak w innych „holizmach”, nie opracowano naukowych podstaw do leczenia. Każdy przypadek traktuje się indywidualnie. Do terapii włączani są członkowie rodziny leczonej osoby.
 Cyberchondria
    Jest to nadmierne, nieuzasadnione i nawracające poszukiwanie w internecie informacji medycznych wyjaśniających stan zdrowia danej osoby lub wyszukiwanie za wszelką cenę możliwości uzyskania dostępu do najlepszych metod leczniczych. To zaburzenie stanowi połączenie hipochondrii z nałogowym używaniem internetu. Nałogiem staje się aktywność w dążeniu do zdobycia nieosiągalnego celu, jakim jest zdobycie pewności na temat swojego zdrowia (…).
Dysmorfia mięśniowa
    U wielu młodych mężczyzn występuje poczucie nieprawidłowej budowy ciała, subiektywny obraz jako niedostatecznie umięśnionego. Próby poprawy wyglądu ciała prowadzą do przesady w tym dążeniu. Sposobami mającymi zaradzić w takiej sytuacji są: nadmierne, męczące ćwiczenia na siłowni, stosowanie odżywek i specjalnej diety(…)
    Więcej w numerze 44 Porad na zdrowie
                                                                          Krzysztof Kamiński

Zmieniony ( 03.04.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk