Strona główna  
20.10.2018.
 
Uwaga na rośliny trujące PDF Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Głos   
09.01.2018.
    Zbierając zioła, należy mieć na uwadze rośliny o właściwościach trujących, bowiem takie licznie występują na terenie naszego kraju. Pola, łąki, lasy, a nawet nasze ogrody mogą być siedliskiem  niebezpiecznej dla zdrowia flory. Rośliny trujące zawierają w swoim składzie związki silnie działające m.in. alkaloidy, saponiny, czy glikozydy, które zaburzają funkcje życiowe organizmu.  Wiele z tych roślin ma także zastosowanie w lecznictwie. Doskonale tłumaczą to słowa wielkiego lekarza i przyrodnika Paracelsusa:  „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Od przyjętej dawki zależy czy dany lek - zioło będzie trujące czy leczące. Praktykujący zielarz powinien mieć wiedzę, które rośliny są niebezpieczne i które trzeba stosować z dużą ostrożnością, a które omijać szerokim łukiem.
Problematyczne baldaszkowate
    W Polsce występuje około 70 gatunków roślin z rodziny baldaszkowatych (Apiaceae, Umbelliferae) w tym silnie trujące takie jak: szalej jadowity (Cicuta virosa L.), blekot pospolity(Aethusa cynapium L.), szczwół plamisty (Conium maculatum L.). Dwa ostatnie zawierają alkaloid koniinę, który w dużej dawce poraża układ nerwowy - powoduje porażenie mięśni poczynając od kończyn dolnych obejmuje po kolei wyższe partie ciała, aż do ośrodka oddechowego. Objawami zatrucia są: rozszerzenie źrenic, światłowstręt, ślinotok, biegunki, zaburzenia oddychania. W czasach antycznych sok ze szczwołu miał zastosowanie przy wyrokach śmierci. Szczwół plamisty był dawniej powszechnym surowcem w medycynie ludowej. (…)
Zabójca w ogrodzie
    Nie bez przyczyny tojad mocny (Aconitum napellus) nazywano mordownikiem. Ta najbardziej niebezpieczna roślina w Polsce rośnie dziko w Sudetach i Karpatach,  a także często w …przydomowych ogródkach! Bulwa korzeniowa tojadu używana była niegdyś w lecznictwie jako środek znieczulający w nerwobólach, reumatyzmie, artretyzmie.(…)
    Aż trudno uwierzyć, ale pospolita konwalia majowa (Convallaria majalis L.) także należy roślin trujących(…)
            Więcej w numerze 44 Porad na zdrowie                                             Katarzyna Głos
Zmieniony ( 03.04.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk