Strona główna  
20.10.2018.
 
Floroterapia -Kwiat migdałka PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
09.01.2018.
    Migdałek trójklapowy (migdałowiec trójklapowy) – Prunus triloba Lindley (Amygdalus petzoldii) należy do rodziny różowatych. Pochodzi z Azji (Chiny) i pierwotnie miał postać krzewu, jednak w sprzedaży dostępne są liczne formy szczepione na pniu, które przybierają postać drzewka. Dorasta do około 2 - 3 m wysokości. Jest często sadzony jako roślina ozdobna. Kwitnie wczesną wiosną (marzec  - kwiecień) i przede wszystkim dla kwiatów jest tak często uprawiany. Roślina ta lubi miejsca słoneczne, preferuje gleby średnio wilgotne, piaszczysto-gliniaste, lekko kwaśne lub alkaliczne. Surowcem zielarskim są kwiaty lub pędy kwitnące, najlepiej przetwarzane na świeżo. Dopuszczalne jest suszenie kwiatów i kwitnących gałązek w miejscu przewiewnym i półmrocznym. Surowiec zachowuje właściwości lecznicze przez rok przechowywania w szczelnych słojach, trzymanych w ciemnym miejscu.                      Kwiaty są zasobne w antocyjany, proantocyjanidyny, kwasy trójterpenowe, flawonoidy, nitrylozydy, aldehyd benzoesowy, kumaryny. W medycynie ludowej Mongolii, Korei i Chin wykorzystuje się również nasiona z owoców migdałka (Yuliren) jako środek przeczyszczający, nawilżający, przeciwbólowy i przeciwzapalny. Zalecany tam jest przy suchości ustroju, zaparciach, zaburzeniach w oddawaniu moczu, wzdęciach, w postaci pigułek z ze sproszkowanych nasion lub odwaru z nasion.
    Przepisy
    Napar ze świeżych kwiatów lub gałązek migdałka pobudza częstość wdechu i wydechu, czyli przyspiesza wentylację płuc, co można wykorzystać przy nieżytach układu oddechowego oraz w stanach „spłycenia” oddychania, np. w przebiegu chorób wymagających długotrwałego leżenia. Również napar pobudza odruch migawkowy nabłonka wyścielającego drogi oddechowe i wpływa wykrztuśnie(…)
    Wodny wyciąg z suchych i świeżych kwiatów migdałka leczy stany zapalne spojówek, brzegów powiek, sprawdza się również w razie podrażnienia oczu z objawami obrzęku i przekrwienia. Napar ze świeżego surowca usuwa cienie (sińce) i „worki” pod oczami. Okłady 30 - 40 minutowe z naparu polecam na zmęczone oczy.(…)
                Więcej w numerze 44 Porad na zdrowie                                           dr Henryk Różański
Zmieniony ( 03.04.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk