Strona główna  
20.10.2018.
 
Przeciwdziałanie przemocy - Kiedy można liczyć na pomoc PDF Drukuj Email
Redaktor: Liliana Otręba   
09.01.2018.
    Psychologowie społeczni od lat prowadzą badania dotyczące wyznaczników zachowań prospołecznych. Są istotne dla każdego z nas w aspekcie bezpieczeństwa, bo dzięki nim możemy się dowiedzieć kiedy i dlaczego ludzie sobie pomagają. W pokonaniu przeszkód utrudniających pomoc w nagłych wypadkach przydaje się wiedza o tych zachowaniach. Zwiększa szansę na pokonanie barier i udzielanie pomocy.
     Badania dowiodły, że nasze zachowania są uwarunkowane przez środowisko, w jakim żyjemy. W chwili napaści czy wypadku najważniejsze jest to, gdzie ten fakt ma miejsce. W wielkim mieście wskutek nadmiaru bodźców docierających do nas, w takich momentach myślimy o sobie, unikamy zbyt silnej stymulacji, aby uniknąć przeciążenia. Mniej wtedy zwracamy uwagę na innych, a bardziej skupiamy się na sobie. Zgodnie z hipotezą przeładowania urbanistycznego, życie w wielkim mieście powoduje, że człowiek staje się mniej altruistyczny. Im większe skupisko ludzi, tym mniejsza ich gotowość do niesienia pomocy. (…)
  Jak sobie zapewnić pomoc
    Warto sobie zadać pytanie, co zrobić, żeby zwiększyć szansę na to, by ktoś udzielił nam pomocy w sytuacji zagrożenia? Istotnym warunkiem jest jasność sytuacji. Trudno świadkom wkroczyć z interwencją, gdy widzą tylko np. dwójkę sprzeczających się osób. Jeżeli nie da się odczytać jasnych sygnałów, że sytuacja jest niebezpieczna, wówczas obserwatorzy odbierają zdarzenie jako sprzeczkę, awanturę, a nie napaść. Świadkowie z reguły nie wtrącają się w sprzeczki osób bliskich. Krzycząc: Zostaw mnie, puszczaj! nie dajemy jeszcze świadkom sygnału, że sytuacja jest niebezpieczna a tylko, że to sprzeczka.
    Jeżeli napastnikiem jest osoba znajoma, należy wyrazić swoją niezgodę na takie traktowanie i nazywać jasno zdarzenie. Np. Nie chcę żebyś mnie tak traktował, dotykał etc. To jest napaść z twojej strony. Przestań!(…) Prosząc o pomoc trzeba wykazać się stanowczością, wówczas nasz przekaz jest dla obserwatorów jednoznaczny i przekonywujący. Możemy też wskazać ręką osobę, do której kierujemy apel (…)
    Więcej w numerze 44 Porad na zdrowie
                                Liliana Otręba
                                 Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Zmieniony ( 03.04.2018. )
 
następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk