Strona główna  
20.09.2018.
 
Aloes - cenny lek z natury PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
09.01.2018.
    Ta roślina mająca ponad 300 odmian, występuje w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, na Półwyspie Arabskim i w rejonie Morza Śródziemnego. Jest zaliczana do sukulentów, tzn. roślin zachowujących wodę w okresie suszy. Kilkanaście odmian ma zastosowanie lecznicze. Właściwości medyczne aloesu doceniano już w starożytności. Miąższ aloesowy zawiera ok. 200 biologicznie czynnych składników. Wszystkie odmiany są bogatym źródłem witamin m.in. A, z grupy B, C i związków mineralnych. Do najbardziej znanych należy aloes pospolity (Aloe Vera L.) W Polsce jako surowiec zielarski uprawia się w szklarniach aloes drzewiasty (Aloe arborescens Mill.). W przetwórstwie na skalę przemysłową najczęściej używana jest odmiana aloes pospolity, której oficjalna nazwa brzmi Aloe Barnadensis, a potocznie określa się Aloe vera.
    Liście aloesu drzewiastego zawierają: glikoproteiny, polisacharydy, wolne aminokwasy (walina, lizyna, fenyloalaninia, tyronina, tryptofan, leucyna, histydyna, arginina, kwas asparaginowy, glicyna, prolina, cysteina, tyrozyna, metionina), składniki mineralne (m.in. wapń, magnez, sód, potas, miedź, cynk, żelazo, siarkę, fosfor, lit, chrom, molibden), enzymy (bradykinaza, lipaza, amylaza, katalaza, fosfokinaza, fosfataza kwaśna i zasadowa), kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, winowy, cynamonowy, bursztynowy, malonowy).       Leki z liścia
    Miąższ aloesu pobudza w organizmie działanie enzymów. Zawarte w nim substancje hamują rozwój patogenów: streptokoków, drożdży Candida Albicans, gronkowców i wywołujących wrzody żołądka. Udowodniono, że świeży sok z Aloe vera działa hamująco na pałeczki duru brzusznego oraz czerwonki. Preparaty z aloesu wykazują działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne, regulują mikroflorę przewodu pokarmowego. Sok z aloesu w małych ilościach działa żółciopędnie, pobudza apetyt, w większych dawkach jest środkiem rozwalniającym.(…)
    Przy pomocy aloesu można wyleczyć hemoroidy. Kawałek liścia aloesu lub sporą ilość miąższu aloesowego po zdjęciu skóry wprowadzić do odbytnicy. Powtarzać zabieg codziennie co najmniej tydzień. Można wykonać czopki aloesowe: uformować miąższ w formę czopków, zawinąć folią aluminiową i zamrozić. Podczas kuracji pić sok z aloesu.
    Witold Poprzęcki poleca zażywać napar z suchego liścia aloesu w dolegliwościach trawiennych, wątrobowych.(…)
Więcej w numerze 44 Porad na zdrowie
                                 Krzysztof Kamiński
Zmieniony ( 28.06.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk