Strona główna  
20.09.2018.
 
Dieta a stan uzębienia PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Dębska   
03.04.2018.
     Oprócz regularnego szczotkowania, nitkowania i wizyt u dentysty, ważne jest to, co jemy. Stan uzębienia jest ściśle związany ze sposobem odżywiania. Tak jak skóra i włosy odzwierciedlają stan naszego organizmu, również zęby pokazują jego kondycję. Dbanie o zęby powinniśmy rozpocząć od zawartości lodówki. Jak twierdzi lek. dent. Agata Pleszyniak, ekspert Kliniki Borczyk.pl, wiedza jak wpłynąć na właściwą kondycję naszych zębów jest nadal niewielka.
Czego unikać?
    Przede wszystkim cukrów. Najbardziej szkodliwe dla zębów są produkty zawierające sacharozę i maltozę. Owoce zawierające fruktozę również obniżają pH w jamie ustnej, ale w mniejszym stopniu. Cukier powoduje zakwaszenie w jamie ustnej i rozwój bakterii. Szczególnie szkodliwe są produkty mające długi kontakt z jamą ustną, np. lizaki, słodkie gumy. Lepszym rozwiązaniem jest zjedzenie kawałka czekolady. Kolejną grupą produktów ujemnie wpływających na stan zębów są produkty wysoko przetworzone, zawierające konserwanty, polepszacze smaku, sztuczne barwniki. Uszkadzają szkliwo i przylepiają się do zębów, utrudniając naturalne obmywanie przez ślinę. To np. słone przekąski, dania w proszku, gotowe sosy czy zupki chińskie.
    Niekorzystnie na zęby wpływają papierosy. Powodują powstawanie osadu i uszkadzają błonę śluzową jamy ustnej. Uważajmy na cytrusy. Ich spożywanie powoduje kwasową erozję szkliwa, zęby stają się podatne na uszkodzenia. Nie jest dobre ciągłe podjadanie. Bakterie w jamie ustnej odwapniają szkliwo, a dopiero po około pół godzinie ślina zobojętnia kwasy.(…)
    W menu nie może zabraknąć witaminy D decydującej o twardości zębów. Jest odpowiedzialna za przyswajanie wapnia oraz fosforu i mineralizację szkliwa. (…)
        Więcej w numerze 45 Porad na zdrowie                                                        Małgorzata Dębska                                    

Zmieniony ( 28.06.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk