Strona główna  
22.11.2018.
 
Niezbędnik zielarza (5) Rośliny pod ochroną PDF Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Głos   
03.04.2018.
    W poprzednim numerze opisałam rośliny, jakich nie powinno się zbierać ze względu na nasze bezpieczeństwo. Tym razem przedstawiam rośliny zielarskie, które same są w niebezpieczeństwie, narażone na wyginięcie. Te rzadko występujące, endemiczne, podatne na zagrożenia, są objęte ochroną gatunkową ścisłą lub częściową. Podstawy prawne tej ochrony znajdują się w Rozporządzeniu Ministerstwa Środowiska z dn. 09.10.2014 „w sprawie ochrony gatunkowej roślin”.      Gatunków objętych tym aktem prawnym nie wolno: niszczyć, zrywać, zbierać, niszczyć ich siedlisk, sprzedawać czy nabywać. Ochrona częściowa dopuszcza możliwość pozyskiwania roślin w celach zielarskich lub innych gospodarczych, jednak za pozwoleniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Wśród gatunków objętych ochroną jest wiele roślin leczniczych, dlatego zawsze przed zbiorem należy się upewnić czy dane zioło nie widnieje na liście roślin chronionych.
    Kto wędruje po górach, na pewno spotkał się z wieloma gatunkami, o jakich mowa. Pięknie kwitnące goryczki porastają zbocza, pastwiska i górskie łąki. W Polsce występuje ich kilkanaście gatunków, z czego sześć może być wykorzystana w lecznictwie: goryczka wąskolistna (Gentiana pneumonanthe L.), trojeściowa, orzęsiona, gorzkawa, krzyżowa, kropkowana. Wyciągi z korzenia goryczki działają pobudzająco na apetyt i trawienie, poprawiają wchłanianie składników odżywczych i działają ogólnie wzmacniająco. W uprawie najczęściej stosuje się goryczkę żółtą, naturalnie występującą w Szwajcarii.
    Niewielki żółty kwiat arniki górskiej (Arnica montana L.) jest dobrze znany np. z opakowań maści i kremów na siniaki. Wyciągi z kwiatów tej rośliny działają przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie, ponadto bakteriostatycznie i fungistatycznie. Arnika pomaga przy stłuczeniach, urazach a podana wewnętrznie poprawia krążenie krwi oraz hamuje reakcje alergiczne. (…)
        Więcej w numerze 45 Porad na zdrowie
                             Katarzyna Głos
Zmieniony ( 28.06.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk