Strona główna  
20.09.2018.
 
Poradnik pokonywania bólu PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Barnaś   
03.04.2018.

    Jak zlikwidować lub przynajmniej złagodzić ból spowodowany przez reumatyzm, bóle stawów czy kręgosłupa? Odpowiedzi znajdziemy w polecanej przez nas książce.
    Przed przystąpieniem do zwalczania tych dolegliwości warto poznać ich przyczyny. Mogą to być zwyrodnienia kręgosłupa, otyłość, przewlekłe napięcie psychiczne, nieleczone infekcje, nadmierne przeciążenie kręgosłupa i inne. Pomocne w leczeniu mogą być zabiegi rehabilitacyjne np. w uzdrowisku, a równocześnie kuracje ziołowe. O takich pisze Zbigniew T. Nowak w książce „Reumatyzm, bóle stawów i kręgosłupa. Pokonaj ból ziołami”
    Jedną z przyczyn bólu jest artretyzm (inaczej dna moczanowa, skaza moczanowa) - choroba spowodowana gromadzeniem się w stawach złogów kwasu moczowego. Ten produkt przemiany materii powstaje wskutek metabolizmu puryn, czyli związków powstających m.in. w rezultacie spożywania mięsa. Autor poradnika uprzedza, że zaawansowanej dny moczanowej nie da się łatwo wyleczyć, jednak metodami naturalnymi można złagodzić dolegliwości i niedopuścić do  destrukcyjnych zmian w stawach. Na wstępie radzi, aby unikać reklamowanych środków przeciwbólowych, które stosowane na własna rękę mogą pogorszyć zdrowie. Sprawdzonym sposobem na usuwanie kwasu moczowego z organizmu są kuracje z użyciem leków z apteki natury.
    Przy reumatyzmie, artretyzmie i podobnych przyczynach bólu pomagają zioła, jak: bez czarny, brzoza, imbir, pokrzywa, dzika róża, wiązówka błotna, kora wierzby, rozmaryn, żywokost lekarski. W swojej „apteczce ziołowej” autor przy każdej roślinie podaje jej charakterystykę oraz działanie terapeutyczne. (…)
      Lecznicze kąpiele
    Bóle reumatyczne, artretyczne itp. można usunąć lub złagodzić kąpielami z użyciem ziół i soli leczniczych. Poniżej jeden z przepisów z książki Z.T. Nowaka.
    Do wody dodać 500 g świeżych lub suszonych liści brzozy na 4 litry wody, 10-15 kropli olejku rozmarynowego, lawendowego lub sosnowego. Zioła w garnku zalać wodą i gotować pod przykryciem ok. 3 minut. Następnie garnek odstawić na pół godziny, odcedzić zioła, wycisnąć liście. Wlać odwar do wanny. Dodać jeden z olejków.(…)
        Więcej w numerze 45 Porad na zdrowie                                                    Małgorzata Barnaś 

   
         Zbigniew T. Nowak Reumatyzm, bóle stawów i kręgosłupa. Pokonaj ból ziołami. Wyd. Fundacja Nasza Przyszłość, Szczecinek 2015. Tel, 94 3731160,  www.fnp.pl

Zmieniony ( 28.06.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk