Strona główna  
20.09.2018.
 
Niezbędne białka (proteiny) PDF Drukuj Email
Redaktor: Jolanta Łuczkowska   
03.04.2018.
     Są to żywe komórki organiczne, które tworzą strukturę mięśni, narządów, wątroby, mózgu, skóry, itp. Składają się z aminokwasów. W czasie trawienia następuje zamiana bardziej skomplikowanych białek na cząsteczki proste. Białka mogą pochodzić od zwierząt a także od roślin. Są potrzebne organizmowi do tworzenia komórek, produkcji hormonów i neuroprzekaźników, również do tworzenia kwasów nukleinowych niezbędnych do reprodukcji komórek. Ciało ludzkie składa się średnio z ok. 600 bilionów komórek. W procesie przemiany materii – jak to się mówi popularnie – część komórek nieustannie ginie, a na ich miejsce powstają nowe.
Nie tylko nabiał…
Białko zwierzęce znajduje się w mięsie zwierząt, w drobiu, rybach, w mleku i przetworach mlecznych (twarogi, sery, jogurty) oraz w jajach.
Białko roślinne występuje w roślinach strączkowych w proporcji do skrobi 1:3 (fasole, soja, soczewica, groch, bób, orzeszki ziemne), w ziarnach zbóż w proporcji do skrobi 1:5 (pszenica, żyto, jęczmień, proso, owies, ryż, kukurydza, orkisz, amarantus i inne), orzechach, pestkach, grzybach i w kiełkach nasion, w także w małych ilościach w warzywach i owocach.
Jak się odżywiać?
    Żywienie oparte wyłącznie na białku roślinnym (ścisły wegetarianizm) może spowodować pewne braki aminokwasów, jednak jeżeli do diety roślinnej dodamy m.in. jaja i niewielkie ilości nabiału (jogurt, sery) taka dieta jest całkowicie zrównoważona. (…)

Więcej w numerze 45 Porad na zdrowie
                                Jolanta Łuczkowska  
Zmieniony ( 28.06.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk