Strona główna  
20.09.2018.
 
Menopauza (3) Działanie naturalnego progesteronu PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
03.04.2018.
    Przyjrzyjmy się teraz dokładnie roli jaką w organizmie spełnia progesteron. Jest najbardziej ochronnym hormonem jaki wytwarza ciało kobiety. Podczas ciąży chroni płód od stresu jaki przeżywa matka. U kobiety nie będącej w ciąży, również pełni funkcję ochronną przed stresem. Stosowanie naturalnego progesteronu przed i podczas ciąży powoduje zmniejszenie ilości wad wrodzonych dziecka. Hormon ten jest niezbędny dla rozwoju komórek mózgowych, mózgu oraz dla przeżycia dziecka. Ma wpływ na jego inteligencję. Największą koncentrację progesteronu w ciele człowieka stwierdzono w mózgu u obu płci, (jest 20 razy większa niż w surowicy krwi). Podczas porodu ten hormon ma działanie przeciwbólowe. Przywraca popęd seksualny.
    Jest ponadto prekursorem innych hormonów sterydowych: estradiolu, estriolu, testosteronu, kortyzolu, kortykosteronu, aldosteronu, DHEA. Pozwala na produkcję odpowiedniej i zrównoważonej ilości pozostałych hormonów sterydowych. Produkcja ich jest ściśle regulowana. W przypadku ich niedoboru, przyjmowanie prekursora czyli progesteronu skoryguje ten niedobór. W przypadku progesteronu jego nadmiar ma wpływ równoważący na pozostałe hormony. Chroni przed szkodliwymi działaniami ubocznymi nadmiaru hormonów kory nadnerczy, może też kompensować ich niedobór. Równoważy przy tym szkodliwe działanie estrogenu. Z tego względu jest on opisywany jako mający funkcję antyangrogenową, antyestrogenową, antyaldosteronową i antykortyzolową.
    Naturalny progesteron przywraca normalne funkcjonowanie tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. (…)
    Ten naturalny hormon działa antydepresyjnie, przynosi ulgę w lęku, równoważy emocje, jest pomocny w bezsenności. Poprawia pamięć. W literaturze znalazłem opis 82. letniego pacjenta, który był pobudzony, miał zaburzenia orientacji, cierpiał na demencję starczą. Po kuracji progesteronem jego umysł stał się jasny. Wkrótce pacjent powrócił do pracy na wcześniej rozpoczętym projektem naukowym.(…)
                           Więcej w numerze 45 Porad na zdrowie
                                                                            lek. med. Tomasz Nocuń                             

Zmieniony ( 28.06.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk