Strona główna  
22.11.2018.
 
Leczenie zatok PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Urszula Gołaszewska   
03.04.2018.
    Zatoki oboczne nosa są to przestrzenie powietrzne położone w twarzoczaszce,  łączące się z jamą nosową, występujące symetrycznie jako zatoki: szczękowe, sitowe, czołowe i klinowe. Błona śluzowa wyścielająca jamy nosowe przechodzi na zatoki i wrasta w kość. Jaka jest rola zatok obocznych nosa tego jeszcze medycyna ostatecznie nie odkryła. Od dziesiątków lat za to wiadomo, że jeśli w organizmie zawodzą  podstawowe systemy wydalnicze, czyli układ pokarmowy, oddechowy i moczowy, wówczas śluzy i złogi, których organizm nie potrafi wydalić, gromadzą się w przestrzeniach pustych zatok, powodując ich stan zapalny, a w konsekwencji pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.
    Nagromadzona wydzielina w przestrzeniach zatok stanowi dobre podłoże do rozwoju infekcji. W zależności od sezonu infekcyjnego i kondycji zdrowotnej organizmu, mogą to być infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub alergiczne.
    Objawy i diagnostyka
    Zapalenie zatok obocznych nosa manifestuje się następującymi objawami: bólem głowy, gęstym lub wodnistym katarem z blokadą drożności nosa spowodowaną obrzękiem śluzówek i zalegającą wydzieliną, równocześnie cieniami pod oczami, spływaniem wydzieliny po ścianie tylnej gardła, chrypką, a w ostrych infekcjach – podwyższoną temperaturą ciała. (…)
    W leczeniu objawowym zapalenia zatok można wykorzystać metody naturalne :
1)    Inhalacje:
    - z soli hypertonicznej, upłynniającej gęstą, śluzową wydzielinę (sól Iwonicka, jodo-bromowa, sól Bocheńska),
   - z ziół: np. koszyczka rumianku, hyzopu, krwawnika, macierzanki, itp. (działanie przeciwzapalne i rozrzedzające wydzielinę) – uwaga na alergię, uczulenie na określone zioło może nasilić objawy,
2) zabiegi fizjoterapeutyczne (…)
        Więcej w numerze 45 Porad na zdrowie    ¬¬
                            lek. med. Urszula Gołaszewska
Zmieniony ( 28.06.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk