Strona główna  
20.09.2018.
 
Nalewka truskawkowa PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Marek Ellnain   
28.06.2018.
    Jest to niewątpliwie jedna z bardziej aromatycznych oraz atrakcyjnych nalewek owocowych. Któż z nas nie lubi tych czerwonych, wykolorowanych w słońcu, mięsistych jagód, zachwycających swoim smakiem i zapachem? Truskawki można spożywać świeże i po przetworzeniu. Nadają się do wyrabiania dżemów, musów, galaretek oraz deserów. Dobrze przechowują się po zamrożeniu. Truskawka ananasowa (Fragaria ananassa), tak bowiem brzmi prawidłowa nazwa tej rośliny, w Polsce występuje głównie w uprawach. (…)
    Przetwory z truskawek są polecane zwłaszcza małym dzieciom jako środki witaminizujące w anemii, także przy wadliwej przemianie materii. Łagodzą zaburzenia żołądkowo-jelitowe, regulują perystaltykę i wspomagają kuracje odchudzające. Sok z owoców można stosować również zewnętrznie, na skórę np. w postaci przymoczek. Ma działanie łagodzące, wygładzające, odświeża cerę suchą i zwiotczałą, poprawiając jej kolor oraz przydając blasku. Z liści truskawek można sporządzać napary o działaniu żółciopędnym oraz wspomagającym trawienie. (…)
    Do przygotowania nalewki będziemy potrzebować: 1kg truskawek, 1,0 litra wódki 40-50%, 400 ml spirytusu 95%, szklany słój z plastikową nakrętką (…)
                                    dr Marek Ellnain
        

 
« poprzedni artykuł
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk