Strona główna arrow Szukaj  
22.11.2018.
 
Niezbędnik zielarza. Gdzie i czego szukać PDF Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Głos   
28.06.2018.
      Zioła, aby wzrastać potrzebują podstawowych czynników, czyli światła, wody, gleby, składników mineralnych. Każda roślina ma inne charakterystyczne wymagania i najchętniej rośnie tam, gdzie ma zaspokojone swoje potrzeby. Na próżno możemy szukać  w lesie takiego zioła, które najlepiej się czuje w pełnym słońcu lub na górskiej hali, rośliny wrażliwej na wiatr i zimno. Szukając informacji o surowcach zielarskich, znajdujemy zwykle opis ich miejsc występowania, są to np.: pola, lasy, brzegi wód, zarośla, a nawet przychacia. Czym więc charakteryzują się różne siedliska roślinne i jakie zioła można w nich znaleźć?
    Las lasowi nierówny
    Las jest wielkim zbiorowiskiem roślin i zwierząt, w którym można zauważyć mnóstwo zależności. Jest także bogatym zbiorowiskiem ziół, jednak nie w każdym lesie znajdziemy ten sam gatunek. Wyróżnia się kilkanaście rodzajów siedlisk leśnych, które mają swoje charakterystyczne cechy – inny rodzaj gleby, nawodnienie, nasłonecznienie itp., a co za tym idzie, również  występowanie specyficznych gatunków roślin. Na przykład las mieszany świeży tworzą głównie: sosny, dęby, buki, świerki i jodły. W takim siedlisku możemy znaleźć: kruszynę pospolitą (Rhamnus frangula), trzmielinę (Euonymus), głóg (Crataegus), gwiazdnicę pospolitą (Stellaria media), dąbrówkę rozłogową (Ajuga reptans).  
    Zupełnie inną roślinność spotkamy natomiast w borze suchym, którego trzon stanowią głównie sosna z domieszką brzozy brodawkowatej, w podszycie i runie dominują zaś: jałowiec (Juniperus communis), wrzos pospolity (Calluna vularis), mącznica lekarska(…)
            Więcej w numerze 46 Porad na zdrowie
                                     Katarzyna Głos
Zmieniony ( 02.10.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk