05.07.2020.
 
Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna PDF Drukuj Email
Redaktor: Regina Łuska   
28.06.2018.
    Od wielu lat zbieram zioła rosnące dziko i przetwarzam je na różne przydatne mikstury. Robię sobie w domu środki czystości, syropki na kaszel, nalewki przeciwzapalne i kosmetyki. Żadnej z tych rzeczy już nie kupuję, mam lepsze, zdrowsze a przede wszystkim wiem co w nich jest.
    Zaczęłam pracować nad kremami do twarzy, ale u mojego męża wystąpiła przepuklina na kręgosłupie. Przestrzeń w środku kręgosłupa, gdzie przebiega rdzeń kręgowy, z 16mm zmniejszyła się do 7mm. Nieodpowiednio dźwignął szafę i… powstał problem. Ponieważ odczuwa ciągły ból z powodu ucisku na nerwy, najpilniejsze stało się zrobienie maści przeciwbólowej. Znane z apteki nie bardzo pomagały, a łykanie tabletek przeciwbólowych wiadomo z czym się wiąże. Postanowiłam zrobić maść żywokostową na smalcu gęsim. A że było to wczesną wiosną, nakopałam korzeni żywokostu. W okolicy mamy go sporo. Zbiory udały się nad podziw. Okazało się, że w kopaniu wyręczyły nas częściowo dziki. Teren dość rozryty, w ziemi zostało jednak dość korzeni, żeby żywokost się zregenerował i odrósł po roku.
    Maść wyszła niezła. Wywary z korzeni były gęste jak kisiel. Znaczy to, że alantoina zawarta w korzeniu zrobi swoje. Żywokost znany jest przede wszystkim z właściwości gojących, regenerujących i przeciwbólowych. Ma też działanie przeciwzapalne. Z badań wynika, że jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy nie ustępuje syntetycznym lekom z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Żywokost ma składniki lubiące wodę. Bo w oleju się nie rozpuści ani alantoina, ani kwas alantoinowy, ani śluzy, dzięki którym goją się kości i rany w tkankach miękkich. Jednak maść nie działała tak dobrze jak byśmy chcieli. Postanowiłam ją trochę wzmocnić. (…)
    Więcej w numerze 46 Porad na zdrowie

                                            Regina Łuska
                                        www.oceanspokoju.pl
Zmieniony ( 02.10.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk