Strona główna  
20.09.2018.
 
Floroterapia. Stokrotka PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
28.06.2018.
     Rodzaj stokrotka – Bellis należy do rodziny złożonych (astrowatych) i obejmuje około 15 gatunków. Stokrotki są roślinami wieloletnimi, pochodzącymi z Europy, Północnej Afryki i Azji Mniejszej. Najbardziej znanym gatunkiem jest stokrotka pospolita – Bellis perennis L. W Polsce rozpowszechniona po górskie piętro kosówki jako składnik zbiorowisk łąkowych, pastwiskowych, ruderalnych i murawowych. Jest uprawiana w celach ozdobnych. Ma łodygi dorastające do 20 cm wysokości, nagie lub owłosione. Liście łopatkowate, zebrane w różyczkę. Kwiatostany koszyczkowe do 2 cm średnicy, z kwiatami języczkowymi białymi, różowymi lub czerwonymi. Kwiaty rurkowe są żółte. Kwiatostany umieszczone na bezlistnych łodyżkach.(…)
Kwitnące ziele stokrotki wywiera wpływ moczopędny, oczyszczający na drogi moczowe (złogi, piasek, biofilm, mikroorganizmy) i przeciwzapalny. Co ciekawe, stokrotka zawiera saponiny takie, jakie występują w nawłoci czy w krzyżownicy. Fenolokwasy, szczególnie pochodne kwasu kawoilochinowego, kwas kawowy i rozmarynowy działają żółciopędnie, bakteriostatycznie i ochronnie na miąższ wątroby oraz trzustkę. Podobne substancje znajdziemy w karczochu, mniszku, rozmarynie, czy ostrożeniu warzywnym.
    
 
   Współczesne analizy chemiczne surowca potwierdziły słuszność dawnego polecania stokrotki w chorobach wątroby i układu moczowego. Saponiny kompleksują wiele ksenobiotyków i metabolitów szkodliwych, zatem uzasadnione jest używanie stokrotki w leczeniu metabolicznych chorób skóry oraz zalecanie jej jako depurativum (środka „czyszczącego krew”). Saponiny trójterpenowe działają wykrztuśnie i mukolitycznie, sekretolitycznie. Flawonoidy wykazują aktywność rozkurczową, przeciwzapalną, przeciwwysiękową i moczopędną.
      Napar z ziela stokrotki można stosować w infekcjach i stanach zapalnych, w tym alergicznych układu oddechowego, pona dto   przy nieżytach układu moczowego i pokarmowego. Naparem warto przemywać skórę łojotokową, z wysypkami, skłonnościami do zmian ropnych, z zaskórnikami i rozszerzonymi oraz pękającymi naczyńkami krwionośnymi. Napar sprawdzi się także do okładów na oczy, a także do ich przemywania przy zapaleniu spojówek i brzegów powiek.
      Maść ze świeżego ziela stokrotki, utarta z masłem i olejem lnianym, rydzowym lub konopnym jest skuteczna w leczeniu trudno gojących się ran i owrzodzeń skórnych.(…)
      Napar ze stokrotki: 3-4 g świeżego rozdrobnionego surowca lub 2 g suchego ziela, albo samych kwiatów zalać 120 ml wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na 15 minut. Pić takie porcje 3-4 razy dziennie. (…)
Więcej w numerze 46 Porad na zdrowie
                                dr Henryk Różański
 
następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk