Strona główna  
20.10.2018.
 
Korygowanie wad zgryzu PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Dębska   
02.10.2018.
    Brak prostych zębów często postrzegany jest jako coś nieestetycznego. Obniża samoocenę, wprawia w zakłopotanie. To nie tylko problem natury estetycznej. Nierówne zęby mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem.  Codziennie 2 tysiące razy przełykamy ślinę, wtedy zęby kontaktują się ze sobą. Jeżeli zgryz jest nieprawidłowy, wydzielane są hormony stresu. Wpływają one na hipokamp - strukturę w mózgu odpowiedzialną za pamięć długotrwałą i orientację przestrzenną. Badania naukowe pokazują, że starsze osoby z brakami uzębienia mają większe problemy z orientacją terenową niż w po uzupełnieniu braków. U młodszych taki stres może powodować problemy z zapamiętywaniem, uczeniem się. Dlaczego tak się dzieje? Spożywanie pokarmów jest podstawową funkcją zapewniającą przeżycie. Naukowcy twierdzą, że zaburzenia zgryzu odbierane są przez mózg jako zagrożenie bytu.
    Krzywe zęby pojawiają się u niektórych już we wczesnym etapie rozwoju. U dzieci czasem są dziedziczone po rodzicach, ale najczęściej wynikają z nieprawidłowych nawyków, jak ssanie kciuka lub smoczka. Jedną z częstszych przyczyn jest próchnica wieku dziecięcego. Aby zapobiec krzywym zębom, często wystarczy profilaktyka. Niekiedy wady zgryzu są rozpoznawane i leczone dopiero wtedy, kiedy maluch gubi ząbki mleczne, a zaczynają wyrastać zęby stałe. Zęby mleczne traktowane są jako etap przejściowy w uzębieniu. Nic bardziej mylnego! Zaniedbane leczenie mleczaków może mieć poważne konsekwencje.(…)
    Ze względu na możliwości stomatologiczne, udaje się poradzić sobie z wadami zgryzu i krzywymi zębami. Chociaż leczenie ortodontyczne kojarzy się z młodszymi pacjentami, może być także skuteczne u dorosłych. Leczenie za pomocą aparatów ortodontycznych pozwala uzyskać prawidłowe ustawienie zębów, także zlikwidować przeciążenia prowadzące do uszkodzeń dziąseł. Terapia ortodontyczna wpływa na ogólny stan zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu.
    - Leczenie ortodontyczne osób dorosłych jest ściśle związane z działaniami w zakresie profilaktyki i leczenia chorób przyzębia. Podczas leczenia ortodontycznego wykorzystywane są aparaty zdejmowane lub stałe. Ortodonta zakłada je od strony wargowej bądź językowej zębów – tłumaczy Agata Pleszyniak(…)
    Więcej w numerze 47 Porad na zdrowie
                         Małgorzata Dębska
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk