Strona główna arrow Szukaj  
20.10.2018.
 
Jak pomóc obolałym dziąsłom PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Dębska   
02.10.2018.
    Choroby przyzębia, podobnie jak próchnica, są jednymi z najbardziej powszechnych schorzeń jamy ustnej. W skrajnym przypadkach mogą nawet prowadzić do utraty zęba. Do ich głównych przyczyn zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, bruksizm (zgrzytanie zębami występujące przeważnie w nocy), wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłową dietę, choroby ogólnoustrojowe, także niewłaściwie wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.
    Schorzenia przyzębia dotykają ogromną część społeczeństwa. Dawniej te problemy zdrowotne kojarzono głównie z podeszłym wiekiem. Obecnie dotyczą nierzadko ludzi młodych, nawet dzieci. Przeprowadzone badania wskazują, że te schorzenia są główną przyczyną utraty zębów u osób po 23. roku życia. W Unii Europejskiej aż około 60% osób cierpi z powodu schorzeń przyzębia, których przyczyną jest stan zapalny.(…)
    Zapalenie przyzębia spowodowane jest zarówno ilością bakterii w jamie ustnej, jak i naszą odpornością. W jamie ustnej bytują miliony bakterii i grzybów, jakie osiedlają się w niej tuż po urodzeniu. Przy prawidłowej higienie jamy ustnej, odpowiedniej diecie i odpornym organizmie, te bakterie nie zagrażają organizmowi. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy któryś z tych elementów zawiedzie. Płytka nazębna spod bakterii, z biegiem czasu przekształca się w kamień nazębny, a ten odkładając się w złogi, szczelnie przylega do przydziąsłowej powierzchni zębów powodując ich uciskanie, tworzenie się patologicznych kieszonek dziąsłowych, utratę kontaktu zęba z zębodołem i jego rozchwianie. (…)
            Więcej w numerze 47 Porad na zdrowie
                                Małgorzata Dębska


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk