Strona główna arrow Szukaj  
20.10.2018.
 
Zagrożony wzrok ucznia PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Buczyńska   
02.10.2018.
    Jesień dla najmłodszych oznacza powrót do szkolnej ławki i kilka godzin wytężonej nauki każdego dnia, co stanowi duże wyzwanie dla wzroku. Oprócz skompletowania nowej wyprawki warto więc wybrać się z dzieckiem na profilaktyczne badanie wzroku, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości. Jak się okazuje, odsetek nieskorygowanych wad wzroku wśród dzieci w wieku szkolnym wynosi aż 30%.
    Uczniowie z nieleczonymi zaburzeniami wzroku mają gorsze wyniki w nauce, ponieważ wada często utrudnia im pisanie i czytanie. W rezultacie dziecko potrzebuje więcej czasu na rozwiązanie zadań, nie nadąża za resztą klasy, co zwykle potęguje stres i niechęć do nauki. (…)
    Zwłaszcza w dobie gadżetów elektronicznych ważne, aby rodzice kontrolowali czas spędzany przez dziecko przed komputerem, podobnie z komórką. Okuliści alarmują: coraz więcej dzieci w wieku szkolnym skarży się na bóle głowy i zmęczenie oczu spowodowane zbyt długim korzystaniem z tabletu i smartfonu. Uczniowie trafiają do gabinetu z problemem nasilonej krótkowzroczności i skurczu akomodacyjnego, czyli sytuacji, gdy oko przystosowane do ciągłego patrzenia z bardzo bliska np. na ekran telefonu, nie potrafi szybko dostosować się do patrzenia w dal.(…)
    W profilaktyce narządu wzroku dziecka ni mniej istotna jest prawidłowa dieta. Do jadłospisu najmłodszych koniecznie należy włączyć produkty zawierające dużą ilość luteiny i zeaksantyny, które chronią siatkówkę oka przed poważnymi schorzeniami i szkodliwym promieniowaniem. Największą ilość luteiny znajdziemy w ciemnozielonych warzywach liściastych - kapuście włoskiej, szpinaku, jarmużu, pietruszce i szczypiorku. Najlepszym źródłem zeaksantyny są kukurydza, groszek i szpinak. Bardzo ważna dla oczu najmłodszych jest również witamina A, której niedobór grozi wystąpieniem kurzej ślepoty i zespołu „suchego oka”. (…)
            Więcej w numerze 47 Porad na zdrowie
                            Anna Buczyńska
                             Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk