Strona główna arrow Szukaj  
20.10.2018.
 
Nalewka jeżynowa PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Marek Ellnain   
02.10.2018.
    Jesień obdarza nas niezmierzonym dobrem świeżych owoców i warzyw. Dzikie jeżyny są jednymi z bardziej atrakcyjnych jesiennych owoców, świetnie nadających się do sporządzania przetworów (soki, dżemy, musy) oraz spożywania na surowo. Można z nich zrobić wspaniałą nalewkę, której delikatny smak wspaniale skomponuje się z ciastami, deserami. Jest obowiązkową pozycją w barku każdego amatora domowych trunków, a podana do kawy podczas rodzinnego spotkania z pewnością przysporzy nam uznania.
    Jeżyny, zwane są ostrężnicami, czernicami albo czarnymi malinami, w niektórych rejonach kraju mówi się na nie dziady albo drapaki. W Polsce mamy ponad 100 gatunków jeżyn (…) Owoce mają dużą wartość kulinarną. Są bardzo pożywne, mają też działanie lecznicze. Z uwagi na sporą zawartość antocyjanów, wywierają korzystny wpływ na mikrokrążenie gałki ocznej, uszczelniając drobne naczynia krwionośne, poprawiają wzrok. Działają też silnie przeciwutleniająco, zmiatając w organizmie człowieka wolne rodniki. Sok wyciśnięty ze świeżych jeżyn można podawać dzieciom i dorosłym jako wspomagający lek o działaniu napotnym i moczopędnym. Jest bogatym źródłem witaminy C. Jako surowiec leczniczy można wykorzystywać liście jeżyny. Po wysuszeniu nadają się do sporządzania naparów, korzystne działających w schorzeniach przewodu pokarmowego oraz biegunkach. Łagodzą bóle brzucha i wzdęcia, wspomagają leczenie chorób reumatycznych.
     Jeżyny na nalewkę muszą być w pełni dojrzałe. Zbiór najlepiej przeprowadzać w suchą i bezdeszczową pogodę. Zbierać owoce w oddaleniu od większych ośrodków miejskich i przemysłowych. Do przyrządzenia nalewki będziemy potrzebować ok. 1 kg dojrzałych, opłukanych, zdrowych jeżyn(…)
    Więcej w numerze 47 Porad na zdrowie
                                        dr Marek Ellnain

Od redakcji: Nasz współpracownik jest autorem książki „Nalewki z piwniczki farmaceuty” - zbioru praktycznych przepisów. Wydawnictwo „Gaj” przeznaczyło 10 egzemplarzy do rozlosowania wśród czytelników „Porad”, którzy opłacili prenumeratę na 2019 rok. Listę wylosowanych nazwisk podamy w następnym numerze.


 
« poprzedni artykuł
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk