Strona główna arrow Szukaj  
20.10.2018.
 
Niezbędnik zielarza. Jaki podręczny sprzęt PDF Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Głos   
02.10.2018.
    Jak do każdej pracy, tak i do przetwórstwa ziół trzeba się odpowiednio przygotować, dlatego informacje o cechach charakterystycznych, występowaniu, o działaniu i zastosowaniu roślin, najlepiej zdobyć jeszcze przed zbiorem. Poza wiedzą ważny jest sprzęt. Nie musi być oczywiście żaden specjalistyczny. Zielarz amator najczęściej używa to, co ma w domu, chociaż czasami nawet nie wie, że domowy sprzęt może być mu pomocny w zielarstwie. Poniżej zamieszczam trochę podpowiedzi, co możemy wykorzystać w naszej praktyce zielarskiej.
Zbiór i suszenie
    Wiadomym jest, że materiał zielarski powinno się zbierać do przewiewnych opakowań. W przypadku delikatnych surowców, lekkich, takich jak kwiaty czy drobne ziela, dobrze jest używać koszy wiklinowych, łubianek. Bardziej trwałe surowce (korzenie, twarde owoce) możemy zbierać do plastikowych wiaderek lub tekturowych pudełek. Modne ostatnio płócienne torby na zakupy też będą dobrym wyjściem, ponieważ są lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Zawsze można taką mieć przy sobie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy w terenie natkniemy się na interesujące nas zioła. Cennym rozwiązaniem są kosze biodrowe, dostępne w sklepach ogrodniczych, które przywiesza się do paska, dzięki czemu obie ręce są wolne. Przy odrobinie kreatywności taki kosz można wykonać samodzielnie. (…)
     Zarówno zioła świeże, jak i suche, będziemy wykorzystywać w różnych procesach przetwórczych jak: parzenie, gotowanie, macerowanie, ekstrakcję alkoholem. Przed przystąpieniem do tych czynności należy surowiec rozdrobnić. Tu z pomocą przychodzą różne sprzęty kuchenne. Młynek do kawy możemy zastosować do rozdrobnienia miękkich nasion czy wysuszonych owoców.  Twardsze surowce (nasiona, korzenie) rozdrobnimy w ręcznej maszynce do mielenia mięsa lub w malakserze. Do rozkruszania nasion przydatny będzie też moździerz kuchenny. Do rozdrabniania świeżych ziół możemy wykorzystać blender (…)
            Więcej w numerze 47 Porad na zdrowie
                                    Katarzyna Głos
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk