Strona główna arrow Szukaj  
20.10.2018.
 
Czosnek przedłuża życie PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
02.10.2018.
    Na rynku pojawia się coraz więcej leków syntetycznych i tzw. suplementów diety, że czasem zapominamy o najprostszych, sprawdzonych lekach z apteki natury. Jednym z takich łatwo dostępnych, o wszechstronnym działaniu, jest właśnie czosnek. Pisaliśmy już o tej roślinie w Poradach (nr 1/2017), nie zaszkodzi jednak jej przypomnieć i zachęcić czytelników do stosowania. Czosnek to jeden z najstarszych leków naturalnych. Ząbki, czyli korzeń, zawierają około 200 biologicznie czynnych związków, z jakich najważniejszym jest aminokwas allina, wykazująca silne działanie m.in. bakteriobójcze i grzybobójcze. Inny składnik, olejek lotny adenozyna, zapobiega przed zlepianiem się płytek krwi, a więc przed groźnymi zakrzepami. Ponadto czosnek dostarcza witaminy: C, B, B2, PP, D, liczne mikroelementy m.in.: potas, magnez, fosfor, żelazo, siarkę, selen. Jedzenie czosnku pomaga w uregulowaniu poziomu insuliny, a także obniżeniu ciśnienia krwi.
    W książce-poradniku Zbigniewa T. Nowaka „Czosnek przedłuża życie” znajdziemy wiele praktycznych rad i przepisów. Najlepiej jadać czosnek świeży, zmiażdżony, zmieszany z twarożkiem lub jako składnik surówki. Można wykonać nalewkę. Autor, który współpracował z franciszkaninem-zielarzem o. Grzegorzem Sroką, powołuje się na rady zakonnika, który zalecał czosnek dla wzmocnienia odporności, do zwalczania pasożytów u dzieci i dorosłych, na obniżenie poziomu cholesterolu, na wzmocnienie po leczeniu antybiotykami.(…)
     Bakteriobójcze działanie czosnku jest skuteczne w zwalczaniu bakterii helicobacter pylori, mającej związek z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Podobnie usuwa bakterie i grzyby zakłócające pracę jelit. Ten lek z ogródka można zastosować w chorobach skórnych, jak grzybica, stany zapalne. Stwardniałe fragmenty skóry na stopach (odciski, nagniotki) można usunąć przy pomocy kompresów czosnkowych.
    Jak w każdym z poradników Zbigniewa T. Nowaka, znajdziemy wiele receptur i przepisów na zastosowanie czosnku w profilaktyce, leczeniu i w kuchni. Przytaczamy kilka takich.
    Winko czosnkowe. 24 ząbki czosnku, 3 średnie cytryny, 1 litr wody. Czosnek utrzeć na miazgę. Obrane cytryny zmiksować i zalać wszystko przegotowaną wodą w dużym słoju. Szczelnie zamknięty odstawić na 2 dni w chłodne  miejsce. Po tym czasie winko odcedzić przez gazę, wycisnąć resztę i zlać do szczelnie zamkniętej butelki. Przechowywać w lodówce.
Zastosowanie: 2 razy dziennie po 1 małym kieliszku po jedzeniu. Można dodać trochę soku z malin lub aronii.(…)
    Zbigniew T. Nowak podpowiada ponadto w swojej książce jak używać czosnek, zwłaszcza marynowany, w kuchni. Podaje walory smakowe tej przyprawy, a przede wszystkim zdrowotne.
Więcej w numerze 47 Porad na zdrowie
                                    Małgorzata Barnaś  
Zbigniew T. Nowak Czosnek przedłuża życie Wyd. Fundacja Nasza Przyszłość  www. fnp.pl  Tel. 94 3731160
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk