05.07.2020.
 
Nawilżanie skóry przez kosmetyki PDF Drukuj Email
Redaktor: Marta Remplewicz   
02.10.2018.
       Nasza skóra jest doskonałym i największym organem naszego ciała. Jedną z jej funkcji jest między innymi ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Na jej powierzchni mamy również płaszcz hydrolipidowy, który pełni funkcję ochronną i ogranicza nadmierny proces utraty wody (TEWL). Normalnie, każdego dnia ze zdrowej skóry odparowuje około 300g wody na dobę. Jeśli ta ilość jest większa, wówczas nasza skóra staje się przesuszona, szorstka, a to prowadzi do utraty jędrności, sprężystości i do tworzenia się zmarszczek. Dlatego jedną z ważniejszych dróg w utrzymaniu pięknej skóry jest jej prawidłowe nawilżanie. A oto na czym polega działanie kremu nawilżającego.
Czy woda w kremie nawilża?
    Na każdym opakowaniu kremu umieszczony jest skład kosmetyków według  międzynarodowej nomenklatury składników kosmetycznych zw. INCI. Czytając zawartość, zauważymy, że najczęściej na pierwszym miejscu jest aqua – woda, bo w kremach jest jej nawet do 70%. Nie ma znaczenie pochodzenie tej wody - czy są to super źródła termalne czy woda z lodowca, bo każda woda przed dodaniem do kosmetyku i tak musi być oczyszczona oraz demineralizowana. Poza tym, czy sama woda ma właściwości nawilżające? Gdyby miała takie zdolności, wystarczyłaby kilkuminutowa kąpiel w wannie i już skóra byłaby miękka, delikatna, super nawilżona. Niestety, każdy z nas na pewno przekonał się, że po wyjściu z długiej kąpieli skóra jest miękka, natomiast po następnych kilku minutach efekt jest zupełnie odwrotny(…)
    Działanie kosmetyków powinno wzmacniać naturalne mechanizmy skóry. Przede wszystkim wszelkie kremy ograniczają „ucieczkę” wody ze skóry, tworząc na jej powierzchni film ochronny. Ważne jest, aby to były substancje jak najbardziej zbliżone do naszych naturalnych substancji wydzielanych czy to przez gruczoły łojowe, czy to składniki cementu międzykomórkowego. Ponadto, zdecydowanie korzystniejsza jest tzw. okluzja nieciągła, tworzona przez substancje zawarte w kosmetykach, czyli stworzenie na powierzchni skóry tzw. filmu, który tylko częściowo hamuje odparowywanie wody. Dzięki temu synteza lipidów i proces keratynizacji nie ulegają zaburzeniu.
    Związkami, które doskonale wywołują nawilżenie skóry są śluzy zawarte w wielu roślinach(…).
            Więcej w numerze 47 Porad na zdrowie
                            Marta Remplewicz
                            www.kosmetykidla.pl
                                

Zmieniony ( 22.01.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk