Strona główna  
20.10.2018.
 
Uniwersalna nalewka z olchy PDF Drukuj Email
Redaktor: Regina Łuska   
02.10.2018.
    Bardzo lubię nalewkę z olchy czarnej (Alnus glutinosa ), czasem zbieram też surowce z olchy szarej (Alnus incana ). Łatwo ją znaleźć i łatwo z niej zrobić nalewkę. Zielonej nie zbieram, bo u nas nie rośnie. Olcha to, mogę powiedzieć, mój podstawowy medykament. Maleńka buteleczka nalewki, a właściwie intraktu z olchy czarnej zawsze znajduje się w mojej torebce, a już na pewno mam ją ze sobą wyruszając w podróż. Muszę przyznać, że wiele razy ratowała mnie z opresji. Mnie, moich przyjaciół i przygodne osoby. (…) Wiele razy także, gdy tylko w podróży zaczynało mnie boleć gardło, a zdarza mi się to po nocy spędzonej w klimatyzowanym przedziale pociągu, olcha również sobie z tym radziła. Czasem wystarczał tylko jeden łyk, a czasem robiłam sobie z niej syrop, dodając miód i sok z cytryny, do tego piłam gorącą herbatę.
    Świetnie ten mój lek sprawdza się także, gdy pogryzą mnie komary czy meszki. Szybko łagodzi swędzenie. Likwiduje również ból po oparzeniu.(…)
 Wykonanie
    Do sporządzenia nalewki zbieram wiosenne pędy i pączki kwiatowe - męskie i żeńskie oraz liściowe. Również stare, czarne szyszki, szczyty gałązek i korę. Kiedy wiosna minie, robię ją z tego co wtedy jest dostępne, czyli są to szczyty gałązek z liśćmi oraz szyszeczki czarne i zielone. Zebranym materiałem napełniam słoik (albo słój) i zalewam podgrzanym alkoholem(…)
Więcej w numerze 47 Porad na zdrowie
                                        Regina Łuska

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk