05.07.2020.
 
Zioła w ogrodzie PDF Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Głos   
03.04.2019.
    Wiosna, czas rozkwitu wszelkiej roślinności, to także pora zbioru wczesnych ziół m.in.: młodej pokrzywy, mniszka, ziarnopłonu. To również czas intensywnej pracy dla posiadaczy własnego kawałka ziemi.  W ogrodzie najczęściej mamy warzywa, kwietne rabaty, krzewy owocowe. A zioła? Jakie warto posadzić w ogrodzie?
    Na pewno takie, które lubimy, które posłużą nam w kuchni, a także w domowej apteczce. Warto też zainteresować się ziołami chronionymi, jakich nie wolno zbierać ze stanu naturalnego, ale z własnego pola już tak. Jest także wiele roślin leczniczych, które jednocześnie mogą pięknie zdobić każdy ogród.
Lecznicze przyprawy
    Jak dobrze jest zerwać świeży listek bazylii do letniej sałatki z pomidorów, wie chyba każdy, bo zioła przyprawowe w doniczkach są już szeroko dostępne w handlu. Nie trzeba mieć ogrodu, żeby cieszyć się smakiem świeżej mięty, kolendry, tymianku czy szałwii. Większość roślin przyprawowych pochodzi  z rejonu śródziemnomorskiego, a zatem  z klimatu suchego, słonecznego, ciepłego. Takie też mają wymagania. W naszym ogrodzie wybieramy więc dla nich stanowiska w pełni słoneczne, z glebą przepuszczalną, lekko zasadową, nie bardzo żyzną. Ziemia obfitująca w składniki odżywcze powoduje zbyt duży rozrost roślin, przez co są one mniej aromatyczne. Ważne jest, by te zioła były osłonięte od wiatru, co będzie korzystnie wpływało na zawartość w nich olejków eterycznych.  Co roku musimy wysiewać na grządki bazylię, cząber oraz majeranek. Są to zioła jednoroczne, wrażliwe na przymrozki (wysiew w kwietniu lub maju). Ale np. cząber raz zasiany będzie się łatwo rozmnażał przez własne siewki, więc może pozostać w ogrodzie na wiele lat.
    Wśród przypraw wieloletnich znajdziemy tymianek i hyzop. Są to krzewinki, które możemy wysiewać bezpośrednio na grządki, choć w przypadku tymianku bezpieczniej wyhodować wcześniej rozsady w doniczkach. (…)
    W ogrodzie dobrze jest mieć te rośliny, które posłużą nam w pospolitych przypadkach, jak  przeziębienia, rany, oparzenia, ból gardła czy niestrawność. Według mnie, koniecznie w naszej ogrodowej apteczce powinien znaleźć się nagietek lekarski (…)
Więcej w numerze 50 Porad na zdrowie
                                        Katarzyna Głos
Zmieniony ( 03.07.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk