05.07.2020.
 
Syrop glukozowo-fruktozowy  słodka trucizna PDF Drukuj Email
Redaktor: dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik   
03.07.2019.
    Wszyscy lubimy smak słodki i kojarzymy go z przyjemnymi odczuciami, dlatego w przemyśle chętnie wykorzystuje się ten dodatek do wielu produktów spożywczych. Stosowana dotychczas sacharoza i inne cukry są zastępowane syropem glukozowo-fruktozowym. Jest znacznie tańszy, łatwiejszy i bardziej wydajny. Od dawna trwa dyskusja na temat wpływu syropu glukozowo-fruktozowego na zdrowie człowieka, a jego wpływ na metabolizm stanowi przedmiot wielu badań.
    Syrop glukozowo-fruktozowy został wynaleziony w latach 50. w Stanach Zjednoczonych, a w latach 70. wprowadzony do produkcji na skalę przemysłową. Wynikało to z faktu ekonomicznego, amerykańscy farmerzy wymusili ochronę celną produkowanego przez siebie cukru, co spowodowało wzrost cen dla branży spożywczej. Przemysł szybko odpowiedział wprowadzeniem na rynek HFCS, który jako produkt tańszy, zastępował cukier w przemyśle cukierniczym, w produkcji napojów i jako dodatek do wszystkich niemalże przetworzonych produktów żywnościowych. Obecnie jest stosowany na całym świecie.    Ewolucja składu syropu wyjaśnia dlaczego ma on taki wpływ na nasz organizm. Gdy rozpoczynano jego produkcję w latach 60. ub.w. w Stanach Zjednoczonych, zawierał 42% fruktozy, obecnie aż do 90%. (…)
        Wpływ na organizm
    Obserwując zmiany w przemyśle i ich wpływ na stan zdrowia społeczeństwa ulegający degradacji, z lawinowym narastaniem chorób cywilizacyjnych związanych z metabolizmem z powodu nadmiaru substancji słodzących, na szczególną uwagę zasługuje wpływ HFCS na organizm. Od lat wiemy, że sprzyja rozwojowi cukrzycy typu II, nadciśnieniu tętniczemu, zaburzeniom lipidowym, chorobom układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy, kamicy nerkowej, części nowotworów, chorobie stłuszczeniowej wątroby i innym. W czym tak naprawdę tkwi problem?
Glukoza zwiększa poziom insuliny we krwi, która ma wiele kierunków działania, w tym metabolicznych i hormonalnych, będących konsekwencją nadmiaru glukozy w organizmie. (…) Szeroki wpływ hormonalny insuliny jest najbardziej dotkliwą konsekwencją jej zbyt wysokiego poziomu, wiąże się z chorobami i zaburzeniami, jak insulinooporność, cukrzyca t.II, otyłość, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia lipidowe, hiperkortyzolemia, zaburzenia płodności, hiperprolaktynemia u obu płci, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, blokada melatoniny i zaburzenia snu, niedobór hormonu wzrostu (brak regeneracji, uczucie ciągłego zmęczenia, u dzieci niskorosłość) i inne schorzenia wynikające z zaburzeń metabolicznych.
   Patrząc na konsekwencje hiperinsulinemii warto się zastanowić jaki wpływ ma dodatkowo na organizm fruktoza, zwłaszcza w połączeniu z glukozą w postaci syropu glukozowo-fruktozowego.(…)
Więcej w numerze 50 Porad na zdrowie
                        dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik
 
Zmieniony ( 28.11.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk