Strona główna  
22.01.2020.
 
Nalewka morelowa PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Marek Ellnain   
03.10.2019.
    Morela zwyczajna (Prunus armeniaca), zwana również morelą pospolitą, jest wieloletnią rośliną drzewiastą lub okazałym krzewem mogącym dorastać do 8 m wysokości. Choć gatunek ten wywodzi się z Chin, uprawiany jest głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego, Hiszpanii, Indiach, a także w Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie. Można spotkać go również w naszym kraju. Morela bywa sadzona w przydomowych ogrodach oraz niewielkich sadach w cieplejszych regionach Polski.
    Słodkie, aromatyczne i soczyste owoce zna bardzo dobrze każdy z nas. W Polsce morela jest ceniona głównie ze względu na walory smakowe owoców. Można je spożywać na surowo oraz w postaci przetworzonej, nadają się do wyrobu dżemów, galaretek, konfitur oraz musów. Niemożna jednak zapominać o tym, że w wielu krajach morela jest wykorzystywana jako gatunek rośliny leczniczej. Surowcem zielarskim mogą być nie tylko owoce, również pestki, liście oraz kora.
Poszczególne jej części morfotyczne mogą mieć różne zastosowanie oraz zawierać inny wachlarz związków chemicznych. Kora jest stosowana głównie w postaci odwarów, zewnętrznie - jako środek ściągający i łagodzący dolegliwości dermatologiczne.(…)
     Badania wykazały, że związki zawarte w morelach działają przeciwbakteryjnie, przeciwutleniająco, ochronnie na wątrobę, oraz mogą w znaczący sposób opóźniać wystąpienie chorób nowotworowych. Większość substancji czynnych zawartych w owocach doskonale przechodzi do wodnych roztworów alkoholu, dlatego warto sięgnąć po nalewkę morelową, która będzie nie tylko smacznym, aromatycznym trunkiem deserowym, równocześnie formą leku.
    Składniki: 1 kg świeżych, pozbawionych pestek owoców moreli, garść świeżych owoców głogu (…)
Więcej w numerze 51 Porad na zdrowie
                                    dr Marek Ellnain
Zmieniony ( 20.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Gościmy ...
Odwiedza nas 1 gość
Najczęściej czytane
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk