Strona główna  
28.01.2020.
 
Woda alkaliczna dla zdrowia (1) PDF Drukuj Email
Redaktor: Janusz Dąbrowski   
03.10.2019.
      Spośród wszystkich składników znajdujących się w żywej komórce, woda występuje w największych ilościach – jej zawartość waha się w granicach 70÷98%. Podobnie, około 75% powierzchni naszej planety pokrywa woda. U noworodka woda stanowi 75÷80%, u osoby w średnim wieku 60%, a u osoby powyżej 70-tego roku życia 50%. Woda jest niezbędnym składnikiem wszelkich płynów ustrojowych żywych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji przemiany materii i pozostałych reakcji zachodzących w organizmie.
Najcenniejsza substancja na Ziemi
    Czym jest medium, bez którego możemy żyć? (…)Woda jest wspaniałym rozpuszczalnikiem. Potrafi rozpuścić prawie wszystko – to tylko kwestia czasu. Rozpuszcza składniki pożywienia, by mogły być przetransportowane do każdej komórki naszego ciała. Rozpuszcza także substancje zbędne dla organizmu, następnie transportuje je na zewnątrz. Oznacza to, że w miarę czysta, nasycona jedynie w niewielkim stopniu związkami chemicznymi woda jest w stanie wypłukiwać z organizmu produkty przemiany materii. (…) Rozpuszcza  składniki  pożywienia,  by  mogły  być przetransportowane  do każdej  komórki, a równocześnie rozpuszcza  i wydala substancje zbędne. Bierze udział w przemianach metabolicznych, w tym gospodarki enzymatycznej i hormonalnej. Umożliwia  przemianę  pożywienia  w  energię i dostarcza ją organizmowi. (…) Ma decydujące znaczenie w jakości parametrów krwi (gęstość, lepkość, szybkość przepływu), także odpowiada za zapamiętywanie, przechowywanie i przekazywanie wszelkich molekularnych   sygnałów (medium informacyjne).
Pożądane cechy wody  pitnej
      W celu optymalizacji biochemicznych procesów zachodzących w organizmie ludzkim, woda – przede wszystkim pitna – powinna spełniać szereg wymogów. Nie powinna zawierać: chloru i żadnych jego organicznych pochodnych, soli metali ciężkich, związków azotowych, pestycydów, bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów. Powinna być lekko zasadowa ze względu na to, że większość płynów ustrojowych ma niewielki odczyn alkaliczny. (…)
Więcej w numerze 51 Porad na zdrowie
                                Janusz Dąbrowski
Zmieniony ( 20.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk