Strona główna  
22.01.2020.
 
Siedzenie męczy kręgosłup PDF Drukuj Email
Redaktor: Henryk W. Szczepański   
03.10.2019.
W kolejnych numerach zamieszczamy odpowiedzi na pytania zadawane najczęściej naszemu współpracownikowi fizjoterapeucie. Jego porady na pewno przydadzą się każdemu.
Mam pracę siedzącą. Wydawałoby się, że jest to praca, która nie męczy, a jednak coraz mocniej odczuwam bóle i usztywnienia kręgosłupa. Czy można temu zaradzić?
    Wbrew pozorom, praca siedząca jest bardzo męcząca i ciężka dla kręgosłupa. Kręgosłup nie lubi bezruchu. W pozycji siedzącej obciążenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego jest o 60 % większe  niż w pozycji stojącej. Bardzo często na zwiększone napięcie, szczególnie dolnej części kręgosłupa, wpływa nieodpowiednio ukształtowane siedzenie. Powinno być tak dopasowane do naszej sylwetki, aby kąty w stawach kolanowych i biodrowych były większe niż 90 stopni. Podparcie pleców powinno sięgać powyżej dolnej krawędzi łopatek.
    Siedzenie można sobie poprawić, stosując odpowiednie podkładki niwelujące napięcia oraz pomocne przy wykonywaniu krótkich ćwiczeń w czasie pracy. Proponuję, aby na siedzeniu położyć poduszkę w kształcie klina, wyższą krawędzią od strony oparcia, a pod odcinek lędźwiowy – podwałek z gąbki lub małą poduszeczkę. Cały czas w pozycji siedzącej starać się ściśle przylegać plecami do oparcia, a co godzinę, najrzadziej co dwie, wykonywać krótkie ćwiczenia.(…)
Więcej w numerze 51 Porad na zdrowie
                                             Henryk W. Szczepański
                                              Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Zmieniony ( 20.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Gościmy ...
Odwiedza nas 1 gość
Najczęściej czytane
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk