Strona główna  
28.01.2020.
 
Uniwersalny kadzidłowiec indyjski PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Kołodziej   
03.10.2019.
    Najbardziej obecnie znany gatunek tej rośliny, Boswellia seratta, pochodzi z Indii. Inne występują m.in. w Pakistanie, Somalii, Sudanie, Etiopii, Egipcie, Izraelu. Drzewo to wytwarza żywicę (olibanum), jakiej właściwości znano już w starożytności w Egipcie, Rzymie, Grecji i Persji. Początkowo używano ją do wytwarzania wonnych kadzideł, z czasem odkryto jej działanie lecznicze - Egipcjanie stosowali do gojenia ran i uśmierzania bólu, a w medycynie chińskiej oraz indyjskiej najczęściej do leczenia stanów zapalnych stawów i kręgosłupa.
    Żywica kadzidłowca ma właściwości przeciwbólowe, immunomodulujące, uspokajające, przeciwbakteryjne, wykrztuśnie, antyproliferacyjnie, przeciwnowotorowe. Jest też składnikiem wielu kosmetyków. Ekstrakty z olibanum zawierają składniki o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, tzw. kwasy bosweliowe.(…)
    Badania, przeprowadzone na Uniwersytecie w Gießen wykazały, że ekstrakt ten potrafi „naprawić” niektóre komórki rakowe np. w przypadku guzów mózgu, raka płuc, białaczki, raka prostaty i piersi, czerniaka, włókniakomięsaka, raka pęcherza moczowego, raka macicy, raka jelita i przełyku oraz szpiczaka. Pozytywne wyniki w leczeniu tym preparatem osiągnięto również w przypadkach reumatyzmu, boreliozy i dny moczanowej. Kadzidłowiec ma także działanie zmniejszające przekrwienie i zmniejsza ból. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym jest skutecznym inhibitorem leukotrienów w leczeniu astmy, także zwłóknienia płuc i zespołu bólowego podczas oddychania u dorosłych.(...)
Więcej w numerze 51 Porad na zdrowie                                                         Małgorzata Kołodziej
Zmieniony ( 20.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk