Strona główna  
22.01.2020.
 
Pożytki z jarzębiny PDF Drukuj Email
Redaktor: Regina Łuska   
03.10.2019.

    Jarzębina czerwona, właściwie jarząb pospolity, obrodziła w tym roku obficie, jest zdrowa, piękna i aż się prosi, żeby jej narwać jak najwięcej. Można ją wykorzystać dla zdrowia i urody. Walory lecznicze czerwonych korali doceniali już Grecy i Rzymianie. Jarzębina występuje w wielu wierszach, piosenkach, sama znam ich kilka. Dziewczęta zrywały owoce jarzębiny, by po nanizaniu na niteczki nosić takie korale. Dawniej we wsiach zawieszano je na obrazach Matki Boskiej, na ołtarzach lub na figurkach obnoszonych podczas procesji. Mówiono, że Pan Bóg stworzył jarzębinę dla przyozdobienia świata, dla pocieszenia pustelników po lasach, także dla nakarmienia dzikich ptaszków zimą (gile bardzo ją lubią).
    Z liści jarzębiny możemy parzyć herbatkę, dzięki dużej zawartości garbników skutecznie pomaga przy rozstroju żołądka i jelit. Znajdziemy w niej też flawonoidy oraz amigdalinę czyli witaminę B17. Według dr. H. Różańskiego: „kwiaty zbierane w początkach kwitnienia muszą być suszone w ciemnym pomieszczeniu, w temperaturze do 40°C. Liście zbieramy w maju i czerwcu. Kwiaty są surowcem flawonoidowym i fenolokwasowym. Są bogate w kaempferol, kwercetynę, rutynę, apigeninę, kwasy trójterpenowe, olejek eteryczny, alifatyczne węglowodory, fitosterole, kwasy fenolowe, alkohole cukrowe, cukry. Działanie farmakologiczne kwiatów: napotne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwwysiękowe, antyalergiczne, przeciwreumatyczne, przeciwobrzękowe, rozkurczowe, uspokajające, rozwalniające. Wskazania dla kwiatów: choroby alergiczne, nadciśnienie, wysięki, kruchość naczyń krwionośnych, zapalenie żył, stany zapalne nerek i pęcherza moczowego, choroba wieńcowa, choroby gorączkowe.”
    Z kwiatów robię napary na przeziębienia i gorączki, najczęściej używam je w mieszankach z innymi ziołami. Naparem można przemywać twarz przy stanach zapalnych, trądziku czy rozszerzonych porach(…).
Przepis na konfiturę i syrop
    W 5- litrowym garnku gotuję syrop z wody i cukru. 1,5 l wody i 1,5 lub 2 kg cukru. Kiedy cukier się rozpuści i syrop wrze, wrzucam do garnka ok. 1,5 kg owoców jarzębiny. Zagotowuję i odstawiam garnek z palnika (…).
Więcej w numerze 51 Porad na zdrowie               

                                                                              Regina Łuska                                        
                                                                                      www.oceanspokoju.pl

Zmieniony ( 20.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Gościmy ...
Odwiedza nas 1 gość
Najczęściej czytane
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk