Strona główna  
22.01.2020.
 
Floroterapia - kwiat płomyka (floksa) PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
03.10.2019.
     Rodzaj Phlox, czyli płomyk (floks) lub płomieńczyk, należy do rodziny wielosiłowatych. Liczy około 65 gatunków roślin zielnych lub krzewinek. Obejmuje gatunki jednoroczne oraz wieloletnie. Większość pochodzi z Ameryki Północnej, ale są uprawiane na całym świecie. Najbardziej znanym gatunkiem jest floks trwały. (…)Surowcem zielarskim jest kłącze z korzeniami, ziele kwitnące oraz sam kwiat floksa (płomyka). Kwiaty obrywamy świeżo rozwinięte. W niewielkich ilościach można je dodawać do sałatek i polewać olejem konopnym, rydzowym, z oliwek lub lnianym i spożywać jako środek odtruwający (czyszczący krew), nie więcej jednak jak 10 kwiatów dziennie.
    Kwiaty płomyka można suszyć w przewiewnym i ciemnym miejscu, albo przetwarzać na świeżo (nalewka, napar, ocet). Wartość lecznicza kwiatów utrzymuje się przez 10 - 12 miesięcy. Kwiaty to surowiec saponinowo-flawonoidowo-antocyjanowy.(…)
                     
   Działanie
   Kłącze z korzeniami floksa trwałego - Phlox paniculata Linne działa silnie wykrztuśnie, lekko rozwalniająco i silnie żółciopędnie. Wzmaga wydalanie kwasu moczowego i szkodliwych produktów przemiany materii oraz ksenobiotyków, stąd jest mocnym środkiem odtruwającym, „czyszczącym krew”. Nasila usuwanie piasku i drobnych kamieni z układu moczowego. Degraduje biofilmy bakteryjno-grzybowe w układzie moczowym. Zalecany jest przy zakażeniach dróg moczowych. W jelicie ogranicza rozwój Candida, a także bakterii gnilnych. Usuwa wzdęcia i hamuje nadmierną fermentację w jelitach.
     Odwar z kłączy i korzeni zastosowany doustnie w małych dawkach a często wzbudza odruchy migawkowe w drogach oddechowych. Rozszerza oskrzela i oskrzeliki oraz rozluźnia i upłynnia strukturę wydzieliny śluzowej oraz ropnej w układzie oddechowym. Dzięki temu ułatwia usuwanie zalegające flegmy. Wspomaga również oczyszczenie jamy nosowej w czasie kataru. Korzeń floksa hamuje cyklooksygenazę I i II, zmniejsza wrażliwość na ból. Hamuje stany zapalne skóry i błon śluzowych.(…)
Floksowe krople do nosa (zapalenie zatok, katar)  
    Napar z kwiatów lub ziela floksa (albo odwar z kłaczy i korzeni) 5 ml, roztwór soli fizjologicznej 5 ml, olejek majerankowy lub eukaliptusowy 1 kropla. Składniki wymieszać, wstrząsnąć silnie(…)
Więcej w numerze 51 Porad na zdrowie                                                                                                                                                                                                dr Henryk Różański 
Zmieniony ( 20.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk