Strona główna  
22.01.2020.
 
Przemoc w rodzinie (1) PDF Drukuj Email
Redaktor: Liliana Otręba   
03.10.2019.
    Każdego dnia w mediach pojawiają się informacje dotyczące przemocy w rodzinie. W Polsce najczęściej popełnianym przestępstwem, po przestępstwach przeciwko mieniu i życiu, są  właśnie akty przemocy w domach. W badaniach TNS OBOP w 2010 r., 60 % pytanych osób przyznała, że znają przynajmniej jedną taką rodzinę, w której dochodzi do przemocy wobec kobiet. Ponad jedna piąta badanych mówiła, że doświadczyła przemocy ze strony osoby wspólnie z nią zamieszkującej. Ponad 90 % sprawców przemocy w rodzinie stanowili mężczyźni, ofiarami były kobiety, często są również dzieci. Są świadkami przemocy skierowanej np. wobec swojej matki czy siostry, a często one same doświadczają znęcania się fizycznego i psychicznego(…). Statystyki pokazują, że sprawcy przemocy wywodzą się z wszystkich grup społecznych i zawodowych. Najczęstsze formy
    Przemoc domowa przybiera różne formy, może być fizyczna, psychiczna, seksualna i ekonomiczna.
Przemoc fizyczna jest każdym działaniem mającym na celu zadanie ofierze bólu fizycznego wbrew jej woli. Występują najczęściej: bicie, popychanie, wykręcanie rąk, kopanie, duszenie, zadawanie ran ciętych, kłutych i szarpanych, zmuszanie do zażywania używek, pozbawienie jedzenia, picia, snu oraz pomocy medycznej. Sutkiem takich zachowań może być mniejsze lub większe cierpienie, pogorszenie stanu zdrowia ofiary, nawet śmierć.
    Przemoc seksualna obejmuje każde zachowanie mające na celu zmuszenie osobę do niechcianych zachowań seksualnych (…)  
Nie od razu
    Jak wynika z naukowych obserwacji, w związkach opartych na przemocy, cyklicznie występują trzy następujące po sobie fazy: faza budowania napięcia, faza przemocy i faza skruchy(…).
    Jeżeli partnerka wcześniej odeszła, sprawca w akcie skruchy zrobi wszystko, aby do niego wróciła. Może także zastosować wtedy szantaż, groźby, np. że odbierze dzieci albo, że z miłości popełni samobójstwo, jeśli ona do niego nie wróci. Doświadczenie pokazuje, że w związkach z dłuższym stażem, fazę skruchy zastępuje okres ciszy. Po pozornym uspokojeniu, zażegnaniu zła, faza „miodowego miesiąca” szybko mija, następuje po niej kolejny okres narastania napięcia. Rozpoczyna się kolejny cykl przemocy(…)
    Więcej w numerze 51 Porad na zdrowie
                                                                                 Liliana Otręba
                                                                                 Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć  
Zmieniony ( 20.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk