Strona główna  
22.01.2020.
 
Konopie w leczeniu bólu PDF Drukuj Email
Redaktor: Pola Kmiecik   
03.10.2019.
    Człowiek zmagający się z przewlekłym bólem traci siły i motywację do walki z chorobą, dlatego cały świat medyczny kładzie akcent na zwalczanie tego czynnika. Pomocna może być medyczna marihuana, od niedawna dostępna także dla polskich lekarzy i pacjentów. O przeciwbólowym potencjale konopi rozmawiamy z Dorotą Gudaniec, założycielką Centrum Terapeutycznego Max Hemp, które specjalizuje się we wspieraniu pacjentów i lekarzy w terapii opartej o konopie.
Co leczy medyczna marihuana?
    - Marihuana nie leczy, leczą – a właściwie wykazują działanie lecznicze – kannabinoidy, czyli substancje aktywne zawarte w konopiach. Wskazań do stosowania i potencjalnych właściwości jest wiele, a najbardziej popularne i najlepiej udokumentowane jest właśnie działanie przeciwbólowe. Obok niego wskazuje się też często działanie przeciwspastyczne, nasenne, przeciwpadaczkowe.

Leczenie bólu to popularny trend w medycynie. Dlaczego?
    - Ból odbiera człowiekowi to, co naprawdę cenne: siły do walki o zdrowie, czasami nawet godność. Kannabinoidy, nazywane potocznie medyczną marihuaną, mogą tę godność człowiekowi przywrócić. To najwyższa wartość tej terapii w sytuacji, gdy nie udaje się wygrać walki o życie. Czasami pacjent dowiaduje się o możliwości podjęcia terapii opartej o konopie zdecydowanie za późno. Marzy mi się, żeby terapia tzw. medyczną marihuaną była traktowana jako terapia pierwszego wyboru, a nie ostatniej szansy. W Polsce i w innych krajach pokutuje przekonanie, że po konopie warto sięgać wtedy, gdy nic innego nie działa (…)
Czy konopie działają silniej przeciwbólowe niż np. morfina?
    - Twierdzę, że kannabinoidy działają w innym mechanizmie, przez co są bardziej bezpieczną i efektywną terapią. Nie brakuje badań potwierdzających tę skuteczność. Każdego roku na skutek przedawkowania opioidów umierają tysiące ludzi, wielu z nich jest silnie uzależnionych. Nie twierdzę, że opioidy są złe lub niepotrzebne, ale w wielu przypadkach z bólem można poradzić sobie, stosując kannabinoidy lub połączenie kannabinoidów z opioidami. (…)
                Więcej w numerze 51 Porad na zdrowie
                                                            Rozmawiała: Pola Kmiecik
Zmieniony ( 20.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Gościmy ...
Odwiedza nas 1 gość
Najczęściej czytane
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk