20.02.2020.
 
Naturalne sposoby obniżania gorączki PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
03.10.2019.
    Na wstępie uwaga: wystąpienie gorączki jest zjawiskiem pozytywnym, reakcją obronną organizmu. Krótkotrwała temperatura przekraczająca 36,6 °C ma znaczenie w walce z chorobą, dlatego, zwłaszcza u dzieci, nie powinno się jej obniżać zbyt pochopnie. Dzięki podwyższeniu temperatury ciała o 1 do 2°C organizm sam pokonuje niektóre wirusy i bakterie. Podawanie zbyt wcześnie środków przeciwgorączkowych osłabia naturalne mechanizmy ustroju. Jeśli wysoka gorączka trwa dłuższy czas, aby uniknąć osłabienia organizmu trzeba ją obniżyć, najlepiej rozpocząć od  naturalnych środków.  
Metody słynnych naturalistów
    Rady dla lepszego przetrwania okresu samouzdrawiania: Chory z podwyższoną temperaturą nie powinien przebywać w ciepłym pomieszczeniu. Nie musi cały czas leżeć w łóżku. Warto zadbać o to, by dobrze wietrzyć pokój w jakim przebywa chory. Niewskazane jest przegrzewanie dzieci ani starszych, działa to osłabiająco.
    Gdy temperatura przekracza 40 °C lub wysoka utrzymuje się dłuższy czas, zwłaszcza u dziecka, u osoby z nadciśnieniem lub innymi dolegliwościami, trzeba skorzystać z pomocy lekarza lub samemu podjąć jej obniżanie. Podajemy niektóre wypraktykowane metody.
  
 Oto sposoby austriackiej zielarki Marii Treben;
*  Herbatka z korzenia lepiężnika.
1 kopiastą łyżkę rozdrobnionego korzenia zalać 1 / 4 litra wrzącej wody i pozostawić na noc. Rano podgrzać (nie gotować) i przecedzić. Wypić w dwu porcjach.
*  Herbatka z rumianku. Ma właściwości chłodzące i obniżające gorączkę. Kopiastą łyżeczkę kwiatu rumianku zalać 1/ 4 litra wrzącej wody i pozostawić do naciągnięcia ok. 20 minut. (…)
    Dr Henryk Różański poleca jako przeciwgorączkowe: napar z wrotyczu - 100 ml 4 razy dziennie, gorący (Porady nr 27);  napar z majeranku, cząbru, omanu, hyzopu, arcydzięgla, tymianku, odwar z pączków topoli lub sosny, napar z macierzanki, napar z ziela krwiściągu. (…) Znany z wodolecznictwa ks. Sebastian Kneipp na obniżenie gorączki doradza wkładanie na 10 – 15 minut mokrych chłodnych bawełnianych skarpetek. Po ubraniu owinąć je suchym ręcznikiem i wełnianym kocykiem lub szalem. Po upływie tego czasu, wytrzeć nogi i włożyć wełniane skarpety, można zostawić na całą noc. (…)    
    Kąpiele ochładzające zalecane dla gorączkujących dzieci, szczególnie niemowląt. Woda powinna mieć 37 °C. W czasie kąpieli powoli obniżać o 3 – 4 stopnie, dolewając chłodnej. Kąpiel powinna trwać maksimum 5 minut. Potem natrzeć ciało rozgrzanym ręcznikiem, dziecko ubrać i położyć do łóżka.
    Herbatka prof. J. Muszyńskiego
    Po jednej łyżce kwiatów bzu, fiołka trójbarwnego i kwiatów lipy, zalać 2 szklankami wrzątku i gotować na wolnym ogniu. Osłodzić sokiem malinowym. Pić po pół szklanki(…)
Więcej w numerze 51 Porad na zdrowie
                                                     Oprac. Krzysztof Kamiński
Zmieniony ( 10.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk