20.02.2020.
 
Biotyna  dobrodziejstwo dla włosów PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Dębska   
20.01.2020.

    Biotyna, nazywana witaminą piękna, ma duży wpływ na wygląd włosów, paznokci i skóry. Regularnie dostarczana do organizmu, pełni niezwykle ważną funkcję zarówno w metabolizowaniu węglowodanów, jak i tłuszczów. Uczestniczy w wytwarzaniu hemoglobiny, której rolą jest przenoszenie tlenu do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Jak biotyna wpływa na stan włosów i czy trzeba uzupełniać jej niedobór w organizmie?
    Biotyna, inaczej witamina B7 lub witamina H, to organiczny związek chemiczny, występujący w wielu substancjach żywieniowych i ze względu na swoje właściwości zdolny do leczenia wypadania włosów czy zapalenia skóry. Uczestnicząc w procesie przemiany glukozy, biotyna ma ogromny wpływ na cały organizm człowieka. Jest witaminą naturalnie występującą w takich produktach spożywczych, jak: żółtko jaja, szpinak, orzechy włoskie, wątroba wołowa, sardynki, migdały, soja, soczewica, marchew czy mąka pełnoziarnista. Witamina ta, zawarta w wymienionych produktach, traci jednak swoje właściwości w trakcie ich obróbki termicznej. Podobnie jest w przypadku umieszczenia biotyny w roztworze alkalicznym lub kwaśnym. Niekorzystny wpływ na przyswajalność tej witaminy ma także alkohol, estrogeny, wysoko przetworzona żywność.
    - Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że biotyna zawarta w pożywieniu nie wchłania się w stu procentach. Wynika to z faktu, że witamina występująca w produktach spożywczych musi zostać uwolniona, by była dostępna. Powód tego zjawiska jest następujący. Tworzy ona na ogół wiązanie kowalencyjne z białkiem, a to wiązanie powinno być rozbite. W efekcie biotyna na przykład w produktach zbożowych wchłania się maksymalnie w 40%. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.
    Dzienne zapotrzebowanie na biotynę wynosi, według różnych źródeł 1-5 mg, a w przypadku pacjentów przyjmujących antybiotyki czy sulfonamidy, jest większe.(…)
Więcej w numerze 52 Porad na zdrowie                                                    

                                                                                   Małgorzata  Dębska                                                                                                           m. Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 
« poprzedni artykuł
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk